Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Muzyka :

Disperse, Retrospective, Ayden na 7 koncertach w Polsce

Disperse, Retrospective, Ayden, progressive rock

Disperse oraz Retrospective powracają z nowymi albumami. W następstwie premier "Foreword" i "Re:Search" obie grupy łączą siły wyruszając we wspólną trasę koncertową, na której towarzyszyć im będzie obiecująca formacja post-rockowa Ayden. Niewiele zespołów prezentuje tak wysoki poziom umiejętności technicznych jak Disperse. To jednak nie opanowanie gry na instrumentach, czy wirtuozeria sprawiają, że muzyka tej grupy wyróżnia się na tle innych. Fundamentem ich twórczości jest świetny zmysł kompozycyjny. Doskonałym tego przykładem jest nowa płyta „Foreword” wydana w 4 lata po poprzedzającej ją „Living Mirrors”. 

Grupie udało się sprawić, że złożoność tego albumu pozostaje schowana pod przykryciem lekkości piosenek, skrywającej synkopowane rytmy, eksperymenty z metrum i inne cechy charakterystyczne dla muzyki progresywnej. Dzięki otwartości na inspiracje i zdolności do zabawy muzyką, zespół szybko stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich zespołów progresywnych. Ekipa ta z powodzeniem koncertowała na wielu europejskich festiwalach, w tym UK Tech-Metal Fest, Euroblast czy ProgPower. Albumem „Foreword” Disperse zaprasza na rejs przez muzyczny ocean, gdzie dryfując wśród skrzących szczegółów, coraz to nowe cuda pojawiają się na horyzoncie.

Disperse to: Jakub Żytecki, Rafał Biernacki, Bartosz Wilk, Mike Malyan

 

RETROSPECTIVE

Mająca wśród progresywnej publiczności spore uznanie grupa Retrospective prezentuje zgoła odmienne spojrzenie na muzykę prog rockową. Na swoim najnowszym wydawnictwie „Re:Search” zespół z powodzeniem łączy bardziej drapieżne oblicze prog metalu, z rozmarzoną melodyjnością art rocka. Agresywne riffy napędzane wyrazistą linią basu przeplatają się z przestrzennymi gitarowymi solówkami. Całości dopełniają stojące jakby w kontraście wokale. Mocny głos Jakuba Roszaka tworzy unikalny, balansujący na krawędzi liryzmu i szaleństwa klimat, a delikatna barwa głosu Beaty Łagody dodaje muzyce Retrospective spokoju i ukojenia. Ta szalona mieszanka doskonale sprawdziła się na poprzednim albumie „Lost In Perception”. Krążek uznany został przez kilka polskich portali za najlepsze progresywne wydawnictwo 2012 roku. Czy podobnie będzie z „Re:Search”? O tym najlepiej przekonać się na żywo, w czasie trasy promującej to wydawnictwo. Retrospective to bowiem prawdziwy żywioł właśnie na koncertach!

Retrospective to: Jakub Roszak, Beata Łagoda, Łukasz Marszałek, Maciej Klimek, Robert Kusik, Alan Szczepaniak

  

AYDEN

Najmłodszym, ale niemniej interesującym zespołem w line-upie jest poznański kwartet Ayden. Stylistyka zespołu wypływa z brzmień określanych jako post-rock, progresja, ambient. Naładowane emocjami utwory rozbudzają apetyt coraz bardziej, jeden po drugim. Ayden to przestrzeń, spokojnie i stopniowo budowane napięcie, które rozładowują pełne werwy momenty kulminacyjne. To zaskakująca i pełna energii instrumentalna podróż, która zainteresuje każdego miłośnika post-rockowych wrażeń. Aktualnie Ayden przygotowuje swój debiutancki album, który nagrywany i realizowany był m.in. pod okiem członków Tides From Nebula. Tym krążkiem zespół z pewnością udowodni, jak wiele muzycznych przestrzeni nie zostało jeszcze odkrytych przez ludzi. Premiera przewidziana jest na koniec lutego 2017 roku.

Ayden to: Dawid Maciejski, Błażej Drótkowski, Łukasz Kordys, Filip Słowiakowski

01.03 Poznań, U Bazyla

02.03 Wrocław, Firlej

03.03 Piekary Śląskie, OK Andaluzja

04.03 Warszawa, VooDoo Club

10.03 Łódź, New York

11.03 Kraków, Zaścianek

12.03 Rzeszów, Vinyl Club

Bilety: 30zł

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły