Castle Party 2018
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Disperse

Disperse - grupa powstała w grudniu 2007 roku w Przeworsku. Inicjatorami narodzin zespołu byli Marcin Kicyk, Jakub Żytecki i Rafała Biernacki. Dwaj ostatni próbowali jednak już rok wcześniej, kiedy poznając się w szkole muzycznej, postanowili spróbować swoich sił we wspólnych projektach. Tak zatem istniejąc w rozmaitych składach, Jakub (gitarzysta Disperse) i Rafał (wokalista grający również na klawiszach) szlifowali swoje talenty prezentując je chętnie przy każdej okazji koncertowej. 
W trakcie jednego z takich koncertów w Przeworsku, przykuli oni uwagę Marcina Kicyka - basisty uczącego się w owym mieście, który bardzo szybko zaproponował im rozmowę. W trakcie spotkania okazało się, że młodzi artyści poruszają się po tej samej płaszczyźnie fascynacji muzycznych, zatem zwykłą koleją rzeczy doszło do pierwszych prób i decyzji o powołaniu grupy. Przez pierwsze pół roku zespół komponuje 4 utwory i w marcu zaprasza do składu perkusistę Szymona Balickiego. W tym składzie zespół gra tylko próby. Pod koniec czerwca z przyczyn niedyspozycyjnych odchodzi Szymon i na jego miejsce sesyjnie zostaje zaproszony Kondrad Biczak - ex Artrosis, Sacriversum.
Na początku 2008 roku do składu dołączył perkusista - Konrad Biczak. Zespół w pełnym składzie śmiało zabiera się do realizacji swoich pomysłów, powstają pierwsze kompozycje a zespół zaczyna myśleć o nagraniu pierwszego materiału demo. Na początku lipca (7-10) w studio SPAART w Boguchwale zostaje zarejestrowane pierwsze, debiutanckie demo pt. Promo 2008. Produkcją, mixem i masteringiem zajmuje się Jacek Młodochowski. Ze wsparciem Konrada Disperse gra sporadycznie małe koncerty oraz występuje na festiwalu GO-ROCK w Stalowej Woli obok Brain Connect, niestety bez skutków. Choć Disperse działa jak sprawny mechanizm, nie obyło się bez zgrzytów w jego trybach. 
Latem 2008 zespół opuszcza Konrad, jednakże już w styczniu 2009 Disperse szeregi grupy zasila bębniarz Przemek Nycz. Współpraca dochodzi do owocnego porozumienia i obrania dalszej muzycznej drogi. Inspirując się medytacją, dźwiękami natury oraz takimi zespołami jak Cynic, ToTo, Portal, Aeon Spoke, Planet X, Devin Townsend, Allan Holdsworth powstają nowe kompozycje, w których trudno dopatrzyć się stylistycznych granic. Szeroki wachlarz fascynacji muzycznych śmiało przenika do konstrukcji utworów, toteż ich aranżacje z wielką swobodą godzą echa progresywnego rocka, fusion, jazzu... Również i w tekstach zespół stara się zwracać uwagę na niebanalne zagadnienia. Najczęściej odwołują się one do natury ludzkiej, której potencjał choć potężny to jednak wykorzystywany jest niewłaściwie, tworząc dogodne warunki rozwoju patologii społecznych, generowania krzywdy i zła w imię fałszywie pojętego dobra... Dość odważna warstwa literacka na tle młodości muzyków wyrażających się wyrafinowanym smakiem muzycznym nie mogły obejść się bez zainteresowania zarówno ze strony rosnącej z dnia na dzień rzeszy odbiorców jak i przedstawicieli świata muzycznego, kreującego artrockowy jak i progresywny wizerunek polskiej sceny rockowej. To wystarczyło, by muzycy Disperse zaczęli myśleć o nagraniu pełnowymiarowego albumu.
Rok 2009 przyniósł grupie Disperse dość pomyślne wiatry... Zespół gra kilka koncertów w towarzystwie grupy Spiral. Na szlaku artystycznej ewolucji zespołu pojawiła się także warszawska formacja Riverside, która zaprosiła biłgorajsko-przeworskie siły rockowe zjednoczone pod szyldem Disperse do udziału w 9 koncertach jesiennej trasy promującej album "Anno Domini High Definition". Był to przełomowy moment w karierze grupy i zarazem wielkie doświadczenie, lekcja profesjonalizmu i absolutnej dyscypliny dla młodego zespołu ale także okazja do zawiązania przyjaźni i wspaniałej promocji dotychczas powstałego materiału. Plany wydania debiutanckiego albumu spotkały się z zainteresowaniem ze strony Piotra Kozieradzkiego, perkusisty Riverside i zarazem założyciela wytwórni Prog Team, która miała zainaugurować swoją działalność wydawniczą premierami albumów Disperse i zespołu Division By Zero. Pod opieką "Mitloffa" grupa wchodzi do Progresja Studio i pod okiem Pawła "Janosa" Grabowskiego, rejestruje materiał na debiutancką płytę. Do udziału w dwóch utworach zostaje zaproszona Urszula Wójcik (Spiral). Za mix całego albumu odpowiedzialny jest Szymon Czech (Studio X), za mastering - Grzegorz Piwkowski. W tym samym czasie pojawia się również kolejna okazja promocji twórczości biłgorajsko-przeworskiej ekipy - pierwszy koncert na scenie prestiżowego, warszawskiego klubu Progresja. I tym razem Disperse nie pozostawia na odbiorcach suchej nitki.
Rok 2010 powitał Disperse zbliżającym się coraz intensywniej finałem prawie rocznej pracy nad debiutanckim albumem. Ten ukazuje się 5 kwietnia równolegle z premierą drugiej płyty Division By Zero, oczywiście nakładem wytwórni PROG TEAM. Album zatytułowany "Journey Through The Hidden Gardens" odwołuje się do człowieczej potrzeby spełnienia, osiągnięcia założonych celów za wszelką cenę, co często okazuje się cyklem straconych szans odnalezienia własnej tożsamości, piękna otoczenia, wolności i radości życia za cenę spełnienia oczekiwań innych osób... Dziewięć kompozycji debiutanckiego albumu zachwyca dojrzałością, co w konfrontacji z młodym wiekiem artystów, czyni ich ofertę jeszcze bardziej atrakcyjną i budzi wielkie nadzieje co do jeszcze silniejszych wzruszeń w przyszłości, choć trzeba przyznać, że swoim debiutem grupa Disperse postawiła sobie poprzeczkę bardzo wysoko. W podróż poprzez ukryte ogrody zespół zabiera już wiernych i uważnych odbiorców, którzy wymagać będą od formacji jeszcze bardziej udanych dzieł...

Na razie jednak zarówno grupa jak i szef wytwórni Prog Team, skupiają się na promocji jeszcze gorącego albumu. Owa promocja zaznaczy się jesienną trasą wraz z formacją Division By Zero. Wtedy to podopieczni Prog Team wystąpią na scenach większych miast naszego kraju. Zanim to jednak nastąpi, 10 czerwca Disperse promować będzie swój debiut płytowy w studiu koncertowym oraz na antenie Polskiego Radia PiK zaś 14 sierpnia swoim występem w amfiteatrze malowniczej Doliny Charlotty.
Skład:

Rafał Biernacki - wokal, instrumenty klawiszoweJakub Żytecki - gitara elektryczna
Marcin Kicyk - gitara basowa
Przemek Nycz - perkusja
Dyskografia:
Journey Through The Hidden Gardens (2010)
MySpace: www.myspace.com/disperseband
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły