Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Recenzje :

Disperse - Journey Through The Hidden Gardens

Przeworsko-biłgorajski Disperse to kolejna formacja, która niczym grzyb po deszczu wyrosła na fali popularności progresywnego grania w naszym biało-czerwonym, szarym kraju. "Journey Through The Hidden Gardens" będący debiutem tej grupy to interesująca podróż po dobrze nam znanych rewirach rocka progresywnego i artrocka.
Jeśli komuś nieobce są nazwy Collage, Abraxas czy zagraniczne Pendragon i Sieges Even ten wie, czego można się spodziewać. Dziewięć rozbudowanych kompozycji, z których prawie każda trwa ponad sześć minut, choć może nie jest ucztą najwyższej jakości, to na pewno jest smakowitym kaskiem.

Dzieje się tu naprawdę dużo. Mnóstwo subtelnych, momentami nostalgicznych melodii okraszony pełnymi emocji solówkami, delikatne klawisze w tle, troche frażoletów, delikatny wokal - to wszystko sprawia, że "Journey Through The Hidden Gardens" emanuje sporą dawką emocjonalnego ciepła. Cieszy też fakt, że ci młodzi muzycy nie boją się uciekać w nieco bardziej improwizatorskie obszary, co skutecznie zapobiega popadaniu w schematyzm.

Są jednak dwa elementy, które mnie niepokoją. Brakuje tutaj ewidentnie rockowego ognia, który by porywał słuchacza. Kompozycje są interesujące (środkowy fragment "Above Clouds" po prostu niszczy!), ale nie ma tu znaczących zrywów, pazura w brzmieniu, który by sprawiał, że słuchacz będzie siedział jak na szpilkach. Nie podoba mi się też angielszczyzna wokalisty, która pozbawiona jest odpowiedniego akcentu - ewidentnie słychać, ze to obcokrajowiec śpiewa. Na szczęście nie jest to nadzwyczaj irytujące i można to przeboleć.

Może ten album nie zrobił na mnie wielkiego wrażenia, ale zdecydowanie jest to album dobry, godny polecenia miłośnikom progresywnej nuty. Może mało nowatorski, ale na pewno pozbawiony pretensjonalności materiał jest dobrym prognostykiem dla dalszego rozwoju tej formacji.

Tracklista:

1.Balance Of Creators
2.Reflection Of A Dying World
3.Entering New Lands
4.On The Wings Of A Dove
5.Let Me Get My Colours Back
6.Far Away
7.Above Clouds
8.Spirit Of Age
9.Circles Complete

Wydawca: ProgTeam (2010)
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły