Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Recenzje :

Dimmu Borgir - For All Tid

Dimmu Borgir, black metal, For All Tid, Shargath, Inn I Evighetens Mørke, No Colours Records, Nuclear Blast, Morbid Noizz Productions

Dimmu Borgir powstał w 1993 roku w Norwegii i niewątpliwie jest dzieckiem drugiej fali black metalu, jednak jest to zespół, który już od zarania charakteryzował się własnym stylem i w swojej muzyce chciał przekazać coś więcej niż tylko najczarniejsze zło. Już na pierwszej płycie „For All Tid” potrafili wyciągnąć piękno z tego szkaradnego gatunku i ubrać go w pełne grozy dostojeństwo.

Muzyka na „For All Tid” jest pierwszorzędnym połączeniem blackowej agresji z natchnioną epickością. Riffy gitarowe często są ostre i tnące, ale też układają się w rozłożyste melodie. Pełno w nich głębi, kreowanej przez klawisze, ale klawisze odpowiadają nie tylko za fantastyczne tła, ale i akompaniują kompozycyjnemu biegowi utworów i generują ich harmonię. Dużo tu instrumentalności i plastyczności. Dimmu Borgir nie spieszy się, a swój muzyczny obraz kreuje w sposób malowniczy i wciągający. Dwa numery są całkiem instrumentalne, gdzie „Den Gjemte Sannhets Hersker” jest natchnionym i majestatycznym zakończeniem. Czasem pojawiają się też zimne deklamacje, ale w większości wokal Shargatha jest szorstki i zadziorny. Zakłóca ten chłodny spokój i powoduje zmianę nastroju. Wchodzą energiczniejsze gitary, perkusja znacznie przyspiesza i znów znajdujemy się w szponach siarczystego black metalu. I tak to się nawzajem miesza i uzupełnia.

Płyta pierwotnie została wydana przez No Colours Records z czarno-białą okładką. Na późniejszych wydaniach Nuclear Blast nabrała ona kolorów, a także dwóch dodatkowych kawałków z EPki „Inn I Evighetens Mørke”. W tej wersji została również wydana kaseta przez Morbid Noizz Productions. Ja myśle jednak, że ta pierwsza okładka była lepsza i bardziej pasująca do muzyki. „For All Tid” jest bowiem prawdziwą symfonią czerni i choć wiele w niej uroku, to jednak jest to bardzo mroczna i osadzona w blackowej stylistyce płyta.

Tracklista:

1. Det Nye Riket

2. Under Korpens Vinger

3. Over Bleknede Blåner Till Dommedag

4. Stien

5. Glittertind

6. For All Tid

7. Hunnerkongens Sorgsvarte Ferd Over Steppene

8. Raabjørn Speiler Draugheimens Skodde

9. Den Gjemte Sannhets Hersker

Wydawca: No Colours Records (1995)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły