Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

D.A.F. - Die Kleinen und Die Bosen

W rok po swym eksperymentatorskim wyczynie kładącym podwaliny pod nowy gatunek - electropunk - projekt D.A.F postanawia zaszczycić rynek muzyczny kolejnym wydawnictwem. "Die Kleinen und Die Bosen", wydany przez legendarną Mute Records, to materiał daleki od swego nieuporządkowanego poprzednika. Poszczególne kompozycje zwarte na krążku sprawiają wrażenie solidnie przemyślanych i wiernych konkretnemu schematowi muzycznemu.
Przy okazji drugiego długograja Niemców mamy do czynienia z kawałkami obdarzonymi wreszcie wokalem, który poza samym tekstem wiele wnosi w jakość klimatu roztaczanego przez D.A.F., nadając materiałowi pierwiastek niechlujnej przewrotności.

Pod względem muzycznym również widać pewną poprawę. Praktycznie każdy fragment jest o wiele bardziej przemyślany i skomplikowany. Melodia wciąż budowana jest o "punkową" gitarę elektryczną, głęboki bas oraz perkusję, zaś wszystko to otacza umiejętnie wtłaczana pomiędzy żywe instrumenty elektronika nadająca całości awangardowego wyrazu.

Również tępo zyskuje na urozmaiceniu. Powolne kawałki, zbudowane o wolno kroczące partie perkusji oraz głębokie basowe tło (takie jak chociażby "Kinderfunk") przeplatane są o wiele szybszymi kompozycjami, których główną rolę odgrywa elektronika i entuzjastyczny, krzykliwy wokal ("Nach Arbeit").

Kolejna rzecz jaką wyraźnie widać to różnorodność inspiracji z jakich korzystają muzycy. Często zdarza się tak, że bezpośrednim motorem napędowym ich twórczości okazują się kompozycje Throbbing Gristle. Słychać to zwłaszcza przy "Gibs Mir" czy "Auf Wiedersehen", gdzie do głosu dochodzą dzikie wrzaski tożsame z tymi z utworu "Discipline" z repertuaru Anglików. Inną sprawą są momenty na płycie gdzie pojawiają się dźwięki generowane na amplitunerze ("Co Co Pino"). W tym przypadku kompozycje nabierają nieco bardziej kosmicznego czy laboratoryjnego wydźwięku. Ostatnią z kategorii są utwory głównie budowane na zasadach post-punkowych. Chyba najbardziej wdzięcznie brzmiącym przykładem jest "De Panne" gdzie w kółko powtarzana gitara buduje banalny, sielankowy klimat.

Dzięki tak wielkiej różnorodności stylistycznej 19 utworów zawartych na "Die Kleinen und Die Bosen" jako całość, nie jest w stanie wydać się monotonna. D.A.F. stawiając drugi krok w świecie electro punku, nie ograniczają się do podążania jednym utartym szlakiem, zdają sobie sprawę z tego jak wielkie możliwości otwiera muzyka elektroniczna i śmiało z nich korzystają, pomysłowo kreując świat pełen sprzeczności, garażowego brudu i fabrycznych murów.

Tracklista:

01. Osten Währt Am Längsten
02. Essen Dann Schlafen
03. Co Co Pino    
04. Kinderfunk
05. Nacht Arbeit
06. Ich Gebe Dir Ein Stück Von Mir
07. De Panne
08. Gewalt   
09. Gib's Mir
10. Auf Wiedersehen
11. Das Ist Liebe
12. Was Ist Eine Welle
13. Anzufassen Und Anzufassen
14. Volkstanz
15. Die Lustigen Stiefel
16. Die Kleinen Und Die Bösen
17. Die Fesche Lola
18. El Basilon
19. Y La Gracia

Wydawca: Mute Records (1980)
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły