Paradoks
Zadra
Encyklopedia :

Carnal

Carnal - zespół powstał w lipcu 1999 roku w Żurominie. Na zgliszczach zespołów Mortuum, A Dying Wish, Cohon Griss i Tears Of Sorrow narodził się projekt, którego muzyka już od samego początku miała być inna niż ta, którą grały istniejące do tej pory w Żurominie zespoły rockowo-metalowe. Po rozpadzie zespołu Mortuum i jego nieudanej sesji nagraniowej, czterech muzyków: Robert Gajewski, Marek Gajewski, Mariusz Mieczkowski i Marcin Bugowski (ex: A Dying Wish) do współpracy zaprosili dwóch gitarzystów: Krzysztofa Gorczewskiego (ex: Cohon Griss) i Łukasz Kamińskiego (ex: Tears Of Sorrow). Nowo powstałe kompozycje już od samego początku oscylowały w klimacie death/doom metalu.

Po dwóch miesiącach, w zaimprowizowanym studio w Żurominie Carnal nagrał materiał demo, który ostatecznie pozostał w repertuarze zespołu.

W 2000 roku, po pierwszych występach scenicznych (między innymi w Żuromińskim Centrum Kultury oraz u boku Non Opus Dei i Spiritchaser w Działdowie), Mariusz (instrumenty klawiszowe) odchodzi z zespołu. Przez kilka miesięcy trwają poszukiwania następcy Mariusza, które nie przynoszą oczekiwanego efektu. Pod koniec października tego samego roku Carnal otrzymuje propozycje zagania koncertu w ŻCK. Na dzień przed koncertem od zespołu odchodzi gitarzysta i współtwórca muzyki w Carnal - Łukasz Kamiński. Mimo to, 4 listopada 2000 roku, czterech już muzyków gra koncert dedykowany właśnie Łukaszowi - "[...] w podziękowaniu za piękną współpracę [...]". Od tamtej pory funkcje gitarzysty przejmuje Robert (wokal). W tym właśnie składzie Carnal po razy pierwszy staje na scenie warszawskiej Proximy u boku między innymi: Indukti i Wariant5.

Intensywne poszukiwania gitarzysty z początkiem roku 2001 doprowadzają muzyków do Mariusza Boruckiego, który w niedługim czasie zostaje członkiem Carnal. Zespół pracuje nad zgrywaniem starego i komponowaniem nowego materiału. Po udziale w XVII Piastowskiej Wiośnie Muzycznej i zaproszeniu do zagrania koncertu na żywo w Radiu Dla Ciebie, mający wiele motywacji Carnal wchodzi do warszawskiego Mind Hunters Studio (obecnie Hagal), by przy udziale Jacka Sokołowskiego (Lorien) zarejestrować pierwszy materiał demo - noszący tytuł "A Time Has Come...". Miesiące lipiec i sierpień 2001 roku to nieustanna praca nad promocją "Czasu...". Po wyemitowaniu w audycji Moc Na Noc (Radiostacja) materiału demo, Carnal otrzymuje zaproszenie na wywiad. 11 września 2001 roku na antenie Radiostacji, pytani przez DJ Anz_Hell_mo o dotychczasowej twórczości zespołu opowiadali Robert, Marek i Marcin. Na początku października ze strony Metal Mind Productions (MMP) pada propozycja zagrania koncertu u boku grupy Artrosis w warszawskiej Proximie oraz we wrocławskiej Strefie Radia Kolor. Była to część trasy promującej nową płytę Artrosis (we Wrocławiu zagrał również zespół Asgaard).

Od początku 2002 roku Carnal intensywnie koncertuje w całej Polsce promując materiał demo "A Time Has Come...". U boku Hunter i Kazika Na Żywo wystąpił podczas olsztyńskich Juwenaliów (15 maja 2002 roku). W tym czasie trwają już przygotowania do nowego nagrania - następcy "Czasu...". W chwilę po koncercie w Olsztynie (połowa maja 2002 roku) od zespołu, po narastających, zarówno na tle muzycznym, jak i prywatnym, nieporozumieniach odchodzi Mariusz Borucki. Ten nieoczekiwany do końca bieg wydarzeń nie sprawia jednak, że o Carnal przestaje być słychać. W bardzo krótkim czasie członkowie zespołu docierają do Igora T. Starczała, znanego również z zespołu Hesperos. Igor początkowo wspierając Carnal na koncertach (Kutno m.in.: Deformed, Centurion; Warszawa z Neolithic), szybko staje się jednym z członków zespołu. Reszta prac na nowym materiałem przebiega przy udziale Igora. W drugiej połowie lipca 2002 roku, ponownie w studiu Hagal, Carnal rozpoczyna nagrania nowego materiału. Sesja nagraniowa przy udziale gości takich, jak: Inga Habiba (Lorien), Siegmar (Vesania), Darek (Eternal Tear) trwała do połowy września. Prace nad produkcją znacznie wydłużyły się i dopiero w grudniu podczas V Edycji ParkFest, gdzie Carnal zagrał u boku Hunter, Kayzen i Gortal, premierę ma singiel "Damnation" poprzedzający zawierającą 7 kompozycji płytę "Curse This Day".

Na początku 2003 roku tytułem ostatniego etapu powstawania "Curse This Day", materiał trafia w ręce Grzegorza Piwkowskiego. Pod jego okiem przechodzi on proces masteringu. W między czasie Carnal wspólnie z przyjaciółmi z Asgaard gra mini trasę.


Dwa koncerty: w Opolu i Warszawie to dla publiczności w obu miastach doskonała okazja by móc zapoznać się z twórczością zespołów. W połowie maja, tuż po koncercie w najstarszym mieście w Polsce - Kaliszu do rąk muzyków i fanów trafia gotowy już "Curse This Day". Ta zawierająca 7 utworów płyta, utrzymana w średnich tempach (jak na Carnal przystało), niesie ze sobą kolejną falę koncertów. Carnal dociera do nowych miejsc. W październiku 2003 roku Carnal otrzymuje propozycje zagrania jako support brytyjskiej legendy doom metalu - Paradise Lost w warszawskiej Proximie.

Dopiero marzec 2004 roku rozpoczyna serię koncertów Carnal. Rozpoczęta w Klubie Nemo, a zakończona przy okazji 5-tych urodzin Carnal koncertem w Muszli Koncertowej Parku Skaryszewskiego oraz na Festiwalu Rockowym w Węgorzwie obfituje w koncerty w całej Polsce. Carnal zawitał do Łomży, Wyszkowa, Łochowa, ponownie do Skarżyska-Kamiennej. Po trasie zespół rozpoczął przygotowania do sesji nagraniowej najnowszego materiału.

Sesja nagraniowa roboczo nazwanego "The End Of Everything" materiału Carnal znacznie się odwlekła. Na ten stan rzeczy złożyło się wiele czynników. Ostatecznie jednak sesja rozpoczyna się 1 kwietnia, a kończy 14 w olsztyńskim Studio X. Po nagraniu płyty i zagraniu ostatniego wspólnego koncertu z zespołu odchodzą Marcin oraz Igor. Ich miejsce zajęli: perkusista Janusz Jastrzębowski oraz gitarzysta Mirek Kępiński. Pełną płytę zwiastuje EPka "My Salvation" (w dziale media dostępne jest MP3), na której znajdują się 3 utwory pochądzące z płyty "The End Of Everything" oraz utwór bonusowy: "Voices From Outside".

Początek roku 2006 roku przynosi kolejne zmiany. Po kilku koncertach m.in. na WOŚP w Ciechanowie oraz wspólnym koncercie z Rootwater na MetalStorm w Lublinie konieczne były kolejne zmiany w składzie. Powód: gitarzysta Mirek zdecydował się na wyjazd do Anglii, natomiast perkusista Janusz po rozpoczęciu pracy na stanowisku menagerskim w rodzinnej Mławie praktycznie przestał mieć czas na regularne próby, koncerty i wszystko to, co wiąże się z graniem w kapeli. Spowodowało to potrzebę znalezienia na ich miejsce nowych muzyków. Po krótkich poszukiwaniach wakujące stanowiska objęli Darek Zaborowski - perkusja oraz Kuba Leszko. Wiosną, już w nowym składzie, zespół zagrał kilka koncertów m.in. na Juwenaliach w Olsztynie, Łodzi, Łowiczu oraz na Rocknation Fest w Warszawie.

Wszystkie te zmiany i zawirowania personalne nie przeszkodziły zespołowi w normalnym funkcjonowaniu, a przede wszystkim w doprowadzaniu do końca raz rozpoczętych spraw. Do tych należy przede wszystkim znalezienie wydawcy płyty "The End Of Everything". Po długotrwałych poszukiwaniach i negocjacjach na wydanie płyty zdecydowała się wytwórnia Ars Mundi.

W związku z kontraktem płytowym zespół zdecydował się ponownie nagrać płytę w nowym składzie dbając o to, aby każdy z nowych członków miał wkład w powstawanie materiału jednocześnie zapewniając płycie nienaganność produkcji.

Ostatecznie materiał pod tytułem "Undefinable" ukazał się w 2007 roku.

Skład:

Robert Gajewski - wokal
Krzysztof Górczewski - gitara elektryczna
Kuba Leszko - gitara elektryczna
Marek Gajewski - gitara basowa
Michał Wiśniewski - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Mariusz Mieczkowski - instrumenty klawiszowe
Igor T. Starczak - gitara elektryczna
Mariusz Borucki - gitara elektryczna
Łukasz Kamiński - gitara elektryczna
Mirosław Kępiński - gitara elektryczna
Marcin Bugowski - gitara elektryczna
Janusz Jastrzębowski - perkusja
Dariusz "Hellrizer" Zaborowski - perkusja

Dyskografia:

01. A Time Has Come... (Demo) (2001)
02. Curse This Day (2003)       
03. Undefinable (2007)

Oficjalna strona internetowa: www.carnal.metal.pl
MySpace: www.myspace.com/carnalzone

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły