Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Recenzje :

Askara - Lights Of Night

Askara, gothic, death metal, Lights Of Night, Fastball Music, Miril Schmidt, Elia Smidth, Haggard

Askara to szwajcarski zespół wykonujący muzykę łączącą klimaty gotyckie z progresywnym death metalem. Ta ekspresyjna mieszanka w pełnej krasie ukazana jest na ich drugim albumie „Lights Of Night”, który będzie miał premierę 8 kwietnia, za sprawą niemieckiej Fastball Music. Warto więc się przygotować i po niego sięgnąć, gdyż oferuje całą gamę doznań, od tych ciężkich, do pięknych i wznoszących.

Taką podstawową cechą Askara jest kontrastowość dwóch podstawowych wokali, czyli bardzo głębokiego i niskiego growlu basisty Elii oraz przejmującego śpiewu pianistki Miril, którzy, sądząc po wspólnym nazwisku Schmidt, moga byc małrzeństwem lub rodzeństwem. Ta para prowadzi całą tą bajkową opowieść i kształtuje jej osnowę. Pod tym względem bardzo przypomina mi to stary Haggard. Z tym przygniatającym growlingiem współpracują tak samo mocne gitary, które tworzą tu kamienne szkielety, a na nich oparte są melodie, które wyłaniają się ze wszystkich utworów. Melodie gitarowe, klawiszowe, wokalne, a nawet smyczkowe są tu podstawą i to one oświetlają tytułową noc swoim światłem. Ciężkie riffy są bogato ozdobione pianinem, a wszystko razem rozwija utwory do chwytliwych i porywających kompozycji. W większości są one żywe i wręcz przebojowe, choć jest i część smutna, która obejmuje instrumentalny „Reprise: Harbour light” i liryczny „Hibernation”. Takim bardziej uczuciowym numerem jest także, pięknie narastający, „Seven Years”. Wszędzie gdzie indziej znajdziemy dużo metalu, poprzeplatanego emocjonalnością wokalistki.

„Lights Of Night” to płyta, która intryguje już od pierwszego przesłuchania, ale im dłużej się jej słucha, tym robi coraz lepsze wrażenie. Piosenki układają się coraz przyjemniej, a i muzycznie jest co kontemplować. Do tego spora dawka różnorodności wyrażonej z jednej strony żywotnością kompozycji, a z drugiej wrażliwością i namiętnością dźwięków oraz wokali. Wszystko razem daje obraz plastyczny i ekscytujący.

Tracklista:

01. The Birth Of A Star

02. Nocturne Of Cold Mystery

03. Through Fire

04. By God

05. To Ailsa Rock

06. Reprise: Harbour Lights

07. Hibernation

08. Dark Night Of The Soul Pt. I

09. Seven Years

10. Viator

11. The King's Song

Wydawca: Fastball Music   (2022)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły