Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Recenzje :

Arcana - Cantar De Procella

Arcana, Cold Meat Industry, Cantar De Procella, ambient

Rok po swoim płytowym debiucie duet Arcana wydał swój drugi album, ponownie w Cold Meat Industry. „Cantar De Procella” to spokojny i przestrzenny, neoklasyczny ambient poukładany w, różne stylistycznie, lecz w tak samo smutnym klimacie, utwory.

Jest to bardzo zimna, wręcz pusta uczuciowo muzyka. Bije z niej głęboki smutek i brak przejawów kontaktu z żywym światem. Wszystko zamknięte jest w melancholijnej nieczułości i zupełnie nierealnym, martwym świecie. Jakby człowiek poruszał się zamknięty w jakimś kamiennym ogrodzie. Dzieje się to za pomocą delikatnych dźwięków akustycznych i klawiszowych, a także chóralnych i solowych wokali. Czasem anielski głos jest podstawą utworu jak w „The Song Of Solitude (The Cry Of Isolde)” „Cantar De Procella” czy „The Tree Within”, czasem wokale skupiają się w jakąś powtarzającą się mantrę jak w „The Opening Of The Wound” czy „The Dreams Made Of Sand”, a czasem nie ma ich w ogóle. Arcana kroczy dostojnie fanfarami jak po jakimś cmentarzysku w akompaniamencie dzwonków, bębnów, gongów, metalicznych odgłosów i przeróżnych syntezatorowych krajobrazów. Numer tytułowy wręcz rozkwita w niebiańskim chorale, pod niebiosa wznosi się też następny „Aeterna Doloris”. Dużo w tym wszystkim napięcia, dużo niepokoju. Muzyka jest łagodna i rozległa, ale na tyle patetyczna, że nie daje ukojenia.

Arcanie na pewno nie można odmówić otoczki i mistrzowskiej wręcz scenografii dla swoich utworów, ale sama muzyka nie jest jakoś zbytnio wyróżniająca się. Więcej w niej atmosfery niż koncepcji i spójności, a zespół jakby nie dbał o walory instrumentalne, koncentrując się na wytwarzaniu odpowiedniego nastroju i napawaniu się samym w sobie światem przez siebie stworzonym. Można w nim zastygnąć na te, z górką, trzy kwadranse i chłonąć jego posągową nieczułość, bardziej niż zespolić się z nim w muzycznej symbiozie.

Tracklista:

01. The Opening Of The Wound

02. Chant Of The Awakening

03. The Song Of Solitude (The Cry Of Isolde)

04. Void Of Silence

05. Cantar De Procella

06. Aeterna Doloris

07. The Song Of Preparation

08. God Of The Winds

09. The Dreams Made Of Sand

10. Gathering Of The Strom

11. La Salve De Profundis

12. The Tree Within

Wydawca: Cold Meat Industry (1997)

Ocena szkolna: 4

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły