Anaboth - Ścierwo O Bruk
Killing Joke
Zadra
Recenzje :

Anaboth - Ścierwo O Bruk

Anaboth, IHS, Ścierwo O Bruk, black metal

Niezbyt często ukazują się nowe dzieła Anaboth, ale zawsze są intrygujące. Nigdy nie wiadomo co wydarzy się po kolejnej długiej przerwie i w jakie muzyczne rejony ten zespół się pokieruje. Tym razem rozbudowali swoje zeszłoroczne demo „IHS”, tworząc album o dźwięcznym tytule „Ścierwo O Bruk”.

Z jednej strony mógłbym powiedzieć, że Anaboth zaprzestał podróży w najdziwaczniejsze rejony black metalowej awangardy, proponując bardziej klasyczne granie, z drugiej, nie da się nie zauważyć, że wciąż jest to indywidualistyczna i oryginalna sztuka. Coś ma w sobie ten zespół, że czego się nie dotknie robi się martwe i straszliwe. Na pewno wpływa na to przeraźliwy wokal, który według mnie jest bardzo dobry. Przejmujący, straszący i nadający paranoicznego charakteru. Przebrnięcie przez taki „Noc Grozą Potworna” jest naprawdę nie lada wyzwaniem. Równocześnie jednak płyta jest rozwinięta kompozycyjnie, a poszczególne utwory mają bardzo wyraziste konstrukcje. Gitary są ostre i ciężkie, ale czyste, przez co doskonale słychać wszystkie zagrywki. Najbardziej porywające są dwie pierwsze pozycje, o czym decydują nie tylko chwytliwe riffy, ale i wpadające ucho wokalizy oraz wybijająca żwawe tempa perkusja.

Na drugim biegunie jest ciężki i walcowaty „IHS” ze swoim, powtarzającym się, przerażającym „Jezus skurwysynu”. Naprawdę mocna i robiąca wrażenie rzecz. "Nekromanta" i „Trwać Za Grobem” zaskakują zaś melodyjnością gitar i rytmicznością samej konstrukcji, co jest kolejnym pozytywnym elementem. Album jest różnorodny i ukazuje wyszukane oblicza czarnej, muzycznej dewiacji.

Na koniec pojawia się stary znajomy, który przebudził się po ćwierćwiecznym niebycie. Marszowa perkusja i rozlazłe gitary prowadzą, jakby po czerwonym dywanie, wielkiego Cthulu, który nie omieszkuje coś tam sobie, przy okazji, pocharczeć pod nosem. Płytę kończy pusty śmiech i taka niepewność co też może wydarzyć się dalej. Myślę, że jeszcze o tym usłyszymy…

Tracklista:

1. Zemsta i manifestacja sprawiedliwości

2. Ścierwo o bruk

3. Noc grozą potworna

4. Nekromanta

5. IHS

6. Trwać za grobem

7. Gloria Lucyfer

8. Przebudzenie Cthulhu

Wydawca: Under the Sign of Garazel Productions (2017)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły