Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Video :

Żywiołak - Dziady

Żywiołak, folk, Adam Mickiewicz, zaduszki, Dziady

Folkowy Żywiołak opublikował teledysk do inspirowanego dziełem Adama Mickiewicza utworu "Dziady". Z zespołem współpracowała przy nim wokalistka Paula "Baddie" Kut. Kompozycja ma trafić na zapowiadany album grupy, zatytułowany "Dekonstrukcja historyczna". Materiał został już w większości zarejestrowany, jednak wskutek zalania studia Tu Wolno Palić formacja musi dokończyć nagrania gdzie indziej.

Zespół Żywiołak istnieje od 2005 r. Jego współzałożycielem i liderem jest Robert Jaworski, grający m.in. na lirze korbowej.

Teledysk do "Dziadów" zrealizowano już w 2020 r., jednak prace nie zostały ukończone przed zaplanowanym terminem, w związku z czym postanowiono opóźnić premierę o rok.

Żywiołak napisał o utworze: "Pierwsze wzmianki o Święcie Zmarłych pojawiają się w zapiskach opata klasztoru benedyktyńskiego we Francji, z roku 998. Mnich pisał, że ustalono dzień modlitw za zmarłych braci dnia 2 listopada, gdyż podobne, pogańskie święto obchodzą okoliczni chłopi. Wybieg ten miał za zadanie przyciągnąć ludzi do obrzędów kościelnych i porzucenie starych 'bezbożnych praktyk'. Do polski Święto Zmarłych trafiło w wieku XII za sprawą braci cystersów. Wzmianki o tym odnaleźć można w księgach dawnego klasztoru w Lądzie. Dzień Zmarłych na stałe zagościł w kalendarzu katolickim w roku 1311".

"Adam Mickiewicz załapał się na żywy jeszcze prastary ludowy obrzęd odbywających się kilka razy w roku tradycyjnych 'Dziadów', przebywając najprawdopodobniej na Białorusi. Przyjęło się, że Dziady jesienne zaczynano obchodzić w noc przełomu października i listopada, kiedy to otwierać się miało przejście między światem zmarłych i żywych".

https://www.youtube.com/watch?v=qESEaMPNbhA

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły