Paradoks
Ohlsson
Recenzje :

Zpoan Vtenz - Gimę Nugalėt

Zpoan Vtenz, folk metal, Gimę Nugalėt, Dangus Productions, Eldethorn, Ha Lela, black metal

Zpoan Vtenz to litewski zespół folk metalowy działający w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. Zostawili po sobie jeden album „Gimę Nugalėt”, który został wydany w 1997 roku na kasecie przez Dangus Productions i rok później na płycie przez Eldethorn. Znajdziemy na nim muzykę tradycyjną, lecz o nietypowym, bo przesiąkniętym syntezatorami charakterze. Skład zespołu wywodzi się z działającego już wcześniej Ha Lela. To również jest muzyka pogańska, lecz tu postanowiono ją dość porządnie urozmaicić.

Jak informuje okładka, teksty utworów oparte są na dawnych litewskich piosenkach wojennych, a i prawie wszystkie wokale męskie i damskie zrobione są na modłę ludową. Piszę prawie, bo w drugim „Pavirtys Unt Ąžuolų”, po akustycznym początku, pojawiają się black metalowe skrzeki, co idzie w parze z grą gitar w tym utworze. Więcej folk metalowej muzyki znajdziemy w pierwszym „Jos Brolis In Karelį”. Później gra gitarowa i perkusyjna pojawia się już sporadycznie, a wszystko przybiera bardziej klawiszową formę z domieszką elektroniki i wspomaganą instrumentami ludowymi. Na to nałożone są zawodzące folklorem wokale. Robi się więc z tego taka melancholijna dłużyzna, która tyle ma w sobie klimatu co też i niewiele się w niej dzieje. Wszystko staje się męczące i mało atrakcyjne. Ten początek wydaje się więc być najlepszy.

„Gimę Nugalėt” to także pozycja bijąca amatorszczyzną pod względem produkcji. No, ale mówimy o kasecie z Litwy z lat dziewięćdziesiątych, więc to akurat może dodawać jej uroku. Do całości mam mieszane uczucia, gdyż jest w tym atmosfera, niepokój i duch pradawnych czasów, jednak wykonanie jest średnie, szczególnie pod względem kompozycyjnym. Na trwającej godzinę płycie mało jest punktów zaczepienia, a dużo jednostajnego tempa i rozwlekłości. Muzycznie też nie ma nic szczególnego. Ot, taka ciekawostka.

Tracklista:

1. Jos Brolis In Kareli
2. Pavirtys Unt Ažuolu
3. Milžinu Sugrižimas
4. Kukava Povas
5. Gime Nugalet
6. Negriža Bernelis
7. Voi Kalnai Kalneliai
8. Voi Užkit Gauskit
9. Iš Ten...

Wydawca: Dangus Productions (1997)

Ocena szkolna: 3+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły