Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Xerath - I

Rok 2009 obfitował w wiele genialnych wydawnictw, ale przejdzie do historii na pewno dzięki ogromnej fali kapel, które rozpromowały klimaty ciężkiego math metalu, djentu i innych następców Meshuggah (nie koniecznie udanych). Jednym z zespołów, które do tego grona się zaliczają jest Xerath. Kapela otagowana jako "modern orchestral metal", wydała swój debiutancki album o krótkiej nazwie "I". Zespół żyje i tworzy w Stanach Zjednoczonych, ale już wkrótce będzie można ich zobaczyć u boku naszego polskiego Vadera w trasie koncertowej.

Po wzięciu płyty do ręki rzuca się w oczy ładne wydanie, fajne logo i pomysłowa okładka. Oprawa graficzna jest bardzo zachęcająca i wygląda smakowicie. Po odpaleniu pierwszego numeru na pierwszy plan wyłaniają się orkiestracje, chóry i wyniosłe trąby. Zaraz potem dochodzi do tego potężne, ciężarne, soczyste i ociekające mięsem brzmienie. Po pewnym czasie dołącza growlująco- ryczący wokal. Zespół stosuje znane zabiegi: toporne połamane riffy, czasem zawiłości rytmiczne i sporą dawkę patetyczności dzięki "orkiestrze", która nieustannie gra w tle.

Całość brzmi świetnie i robi wrażenie przez pierwsze 3 numery. Potem muzyka staje się męcząca i nużąca. Śpiew wokalisty nie wnosi nic nowego i zaczyna być denerwujący, podkłady i sekcja stają się monotematyczne a chór i orkiestracje nie ustają ani na chwilę. Zespół nie daje oddechu słuchaczowi a muzyką i oprawą tworzy pewną magiczną otoczkę, za którą nie wiadomo czy coś się tak naprawdę kryje. Umiejętności technicznych nie można nikomu odmówić, ale mimo wszystko partie gitar składają się wyłącznie z ciężkich riffów dzięki czemu wszystko traci polot i wielowymiarowość.

Xerath na pewno nie zalicza się do kapel w klimatach "symphonic metal" a fani tego gatunku nie przyjmą ich do swojego grona, natomiast zwolennicy math metalu będą nieco zirytowani klimatem numerów, które prezentuje zespół. Tak więc ciężko powiedzieć w czyje gusta utrafi płyta "I"... Mimo wszystko cieszymy się, że Vader ma takiego towarzysza podróży.

Tracklista:

01. IntrenIty
02. Alterra
03. Nocturnum
04. Consequences
05. Interlude
06. False HIstory
07. AbIogenesIs
08. Reform Part I
09. Reform Part II
10. RIght To ExIst

Wydawca: Candlelight Record (2009)

Komentarze
oki : słychać tu wyraźnie fascynację twórczością Devina Townsenda...
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły