Paradoks
Castle Party 2018
Recenzje :

Velvet Thorns - Where Demons Rise

Velvet Thorns, Where Demons Rise, Croon Records, black metal, death metal, The Metal-Archives, Tomasz Rutkowski, Cemetery Of Scream, Łukasz Malinowski, thrash metal, Retribution

Velvet Thorns to krakowski zespół, który nagrał jedną płytę "Where Demons Rise". Została ona wydana w 1997 roku przez Croon Records na CD i kasecie. Zawiera niecałe trzy kwadranse black/death metalu osadzonego w mrocznych krainach, gdzie potężni czarnoksiężnicy, wraz z niezliczonymi zastępami sił piekielnych, postanowili czynić zło i niedobro, wybić całą anielska rasę oraz raz na zawsze zgładzić światło niesione przez wyznawców Chrystusa.

Teksty są więc bogate w opowieści i jest ich dużo, może też właśnie dlatego w okładce do kasety znalazło się miejsce tylko na cztery. Wystarczy to jednak, aby poczuć tą czerń zalegającą ziemię tak jak na okładce i w tytułach. Wyryczane jest to głównie głęboko niewyraźnym growlingiem, ale również i skrzeczącym wokalem, a są także i deklamacje oraz próby bardziej podniosłego śpiewu. Środków przekazu jest więc sporo i są używane naprzemiennie. Nałożone jest to na ostre i zazwyczaj szybkie gitarowe riffy, choć zdarzają się również i wolniejsze fragmenty. Barwa muzyki przechodzi z blackowej w głębszą deathową, choć przez cały czas jest szorstka i złowroga. Epickości przekazowi nadają za to klawisze, które uzupełniają tła i powodują, że obraz jest pełniejszy.

Na płycie słychać braki w produkcji, brzmieniu brakuje głębi, ale ogólnie muzyka się broni. Zespół zadbał, żeby wciąż coś się działo, a utwory mają wiele zwrotów. Obok wartkich pasaży pojawiają się więc i warstwy poetyckie, a przez cały czas czuć atmosferę grozy. Album ma klimat, a po latach dodatkowo kusi posmakiem dawnych czasów, gdyż wyraźnie słychać, że jest to bardzo stare.

Encyklopedia The Metal-Archives podaje, że Velvet Thorns wydał jeszcze jakieś demo w 2002 roku, lecz nawet to źródło nie wie w jakim składzie i formacie. Tak czy inaczej zespół nie przetrwał, ale w późniejszych latach Tomasz Rutkowski został perkusistą Cemetery Of Scream, a, wraz z Łukaszem Malinowskim, byli współzałożycielami thrashowego Retribution.

Tracklista:

01. Where Demons Rise (Prologue)
02. A Blasphemous Stormblast
03. Dragon Spell In The Witchery Kingdom
04. Stormy Chambers Of Hecate Palace
05. A Wintermoon, Sinisterious Eye
06. Ring Of Blashyrkh And Warcraft
07. The Winterdemons Castle (Velvet Thorns)
08. Grim Embraces Of Lunar Spellcraft
09. Nebulous Shroud Of Infernal Moon
10. The Raven Eyes And The Witchcrafts
11. Chant of Daemoon's Horn (Epilogue)

Wydawca: Croon Records (1997)

Ocena szkolna: 4

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły