Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Thin Lizzy - Black Rose

Black Rose, folk, Gary Moore, Thin Lizzy, Brian Robertson, rock, Phil Lynott

Czarna róża w dziewiętnastowiecznych irlandzkich poematach symbolizowała Irlandię i z nich Thin Lizzy zaczerpnął inspirację do swojej dziewiątej płyty „Black Rose” czyli „Roisin Dubh”, a w podtytule „A Rock Legend”. W ten sposób zespół podkreślił też folkowość i tradycjonalizm swojego albumu, w którym pomógł Gary Moore. Muzyk, w przeszłości współpracujący już z Thin Lizzy, zastąpił Briana Robertsona i miał swój udział w duchowości muzyki.

Wspomniane czerpanie ze źródeł dziedzictwa zawiera się głównie w kończącym płytę, sentymentalnym utworze tytułowym, w którym, na tle tradycyjnych melodii, płynie, tęskna do starych czasów, pieśń. Dużo tu również jednak rozwinięć muzycznych i rozbudowanych fragmentów instrumentalnych. Ogólnie numer jest jednak uczuciowy, a tej uczuciowości oczywiście nie brakuje i w innych piosenkach. Głos Phila Lynotta standardowo koi nawet w tych żywszych kawałkach, a co dopiero w tych, nastawionych na łagodniejsze emocje, kompozycjach, jak „With Love” czy, przede wszystkim, „My Sarach”. Piękne melodie i wspaniały śpiew czynią z tego utworu duży przebój w takim trochę stylu wyciskacza łez. Ale spokojnie, bo na „Black Rose” są i bardziej ekspresyjne, rockowe hity, na czele z „Waiting For The Alibi”, ale także otwierający „Do Anything You Want To”, „Thoughest Street In Town” czy „Got To Give It Up”.

Thin Lizzy ma tą swoją wiecznie ckliwą twarz, ale pograć na gitarach też potrafi. W utworach znajduje miejsce na solówki, rytmiczną perkusję i basowe przygrywki. W takim „Get Out Of Here” robi się naprawdę ostro. Piosenki są wyraziste, przebojowe i jak zwykle przejmujące. Wszystko razem składa się na doskonały, bezbłędny album, należący do kanonów historii rocka.

Tracklista:

1. Do Anything You Want To
2. Toughest Street In Town
3. S & M
4. Waiting For An Alibi
5. Sara
6. Got To Give It Up
7. Get Out Of Here
8. With Love
9. Roisin Dubh (Black Rose) - A Rock Legend

Wydawca: Vertigo (1979)

Ocena szkolna: 5+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły