Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Recenzje :

Svartsyn - A Night Created By The Shadows

Svartsyn, black metal, A Night Created By The Shadows, Rehearsal 1994, raw black metal

Kiedy postanowiłem opisać demo Svartsyn byłem zadowolony z tego pomysłu, gdyż jest to zespół, który wydał dużo płyt i istnieje wiele lat na szwedzkiej scenie black metalowej. Sam więc fakt, że mam kasetę „A Night Created By The Shadows” z 1995 roku, jest powodem, żeby się pochwalić. Problemy zaczęły się jednak, gdy zacząłem dokładnie studiować ten materiał, gdyż jego zawartość nijak nie pasuje do tracklisty i czasu trwania utworów jakie można znaleźć w internecie. Cóż więc tak naprawdę kryje w sobie ta czerwona kaseta pozostaje dla mnie częściowo tajemnicą.

 

Po dokładnym śledztwie ze stoperem w ręku, dochodzę do wniosku, że na jednej stronie faktycznie znajduje się rzeczone demo, tylko bez ostatniego, tytułowego kawałka, a na drugiej są kawałki z pierwszej produkcji Svartsyn „Rehearsal 1994”. Na pierwszy rzut ucha bowiem słychać, że nagrania na dwóch stronach kasety mają inne brzmienie i pochodzą z różnych źródeł. Oba jednak są surowym black metalem stylu raw, z garażową produkcją i nieskomplikowanym wykonaniem.

Skupię się na stronie, którą uważam za właściwą część, a drugą potraktuję jako dodatek. Słychać, że Svartsyn jest początkującym zespołem i zbyt wiele po tej muzyce nie należy się spodziewać. Na pewno jednak udało im się wytworzyć atmosferę ohydnej bezkompromisowości. Jest to na wskroś złe i co do tego nie może być wątpliwości. Są ściany nieludzkiego hałasu, które mogą przyprawić o dreszcze. Gitarom udaje się w miarę rozsądnie współgrać z perkusją, a na to jest naniesiony bardzo nieprzyjemny, wrzaskliwy wokal. O dziwo, są też miejsca gdzie można nawet usłyszeć proste klawisze. Zresztą wszystko to jest proste i na takim bardzo elementarnym poziomie, choć można tego posłuchać.

Nie wiem czy to mój egzemplarz jest taki wybrakowany, bo akurat była za krótka taśma, czy wszystkie takie są. Myślę jednak, że jest to wydawnictwo oryginalne, tym bardziej, że jest tu rozkładana do rozmiarów A4, dwustronnie drukowana okładka.

 

Tracklista (oficjalna):

01. Upon The Throne
02. A Cursed Blaze From The Castle
03. The Great Mysteries Of Death
04. Under The Devil's Moon
05. A Night Created By The Shadows

Wydawca: Svartsyn (1995)

Ocena szkolna: 3

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły