Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

SubRosa - No Help for the Mighty Ones

SubRosa, No Help for the Mighty, Doom Metal, Profund LoreBiorąc pod uwagę datę wydania albumu to wielce prawdopodobne jest, że na kilku półkach zdążył on już obrosnąć dość grubą warstewką kurzu. Wszyscy ci, którzy na to pozwolili niech czym prędzej biegną do swych stosików płyt odświeżyć sobie "No Help for the Mighty Ones", a pozostali, choćby mieli przez tydzień niedojadać, niech albumu koniecznie poszukają bo to znakomita płyta jest.

"No Help for the Mighty Ones" to album, który można wrzucić do szafy z napisem doom metal, na półkę doom z kobiecym wokalem, do przegródki doom z kobiecym wokalem i smykami (instrumentami nie brzdącami). Jednak sposób w jaki SubRosa połączyła doom metal z partiami klasycznych instrumentów jest niepowtarzalny i chyba wypadałoby specjalnie dla nich zorganizować nową przegródkę. Skrzypce czy wiolonczele mają na tym albumie tyle samo do powiedzenia (zagrania) co gitary czy perkusja. Nie są tylko smakowym dodatkiem, tworzą odrębną, równoległą z rockową strukturę, która nakłada się na partie generowane za pomocą tradycyjnie wykorzystywanych w metalu instrumentów. Trzeba być dość mocno skoncentrowanym w trakcie słuchania tego albumu by zbytnio nie skupić się wyłącznie na jednym aspekcie muzyki zespołu. Obie warstwy muzyki są równie ważne i co najistotniejsze pasują do siebie jak Flip do Flapa czy Bolek do Lolka.  To umiejętne dopasowanie elementów z dwóch muzycznych światów jest niewątpliwie najistotniejszą cechą muzyki SubRosa.

Warto także wspomnieć, że muzycy zespołu zadbali o ciekawe melodie, które są, jak przystało na doom metal,  mocno emocjonalne, ale nie trącą banałem.   Ogromnym plusem muzyki SubRosa są także bardzo udane partie wokalne wykonane przez damską część kapeli oraz umiejętność poruszania się w gatunkach nijak nie kojarzących się z metalem czy nawet rockiem. Wystarczy posłuchać takiego „House Carpenter”, utworu, któremu zdecydowanie bliżej do irlandzkiego folku niż jakiegokolwiek rocka. Na jego podstawie można stwierdzić, że muzycy stanowią łakomy kąsek zarówno dla organizatorów letnich rockowych festiwali jak i  morskich rejsów.    

Ocena: 9/10

Tracklist
01. Borrowed Time, Borrowed Eyes
02. Beneath the Crown     
03. Stonecarver     
04. The Inheritance     
05. Attack on Golden Mountain     
06. Whippoorwill     
07. House Carpenter     
08. Dark Country

Wydawca: Profound Lore (2011)


Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły