Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Recenzje :

Stille Volk - Hantaoma

Stille Volk, folk, Hantaoma, Holy Records, Mystic Production, Those Opposed Records

Stille Volk to francuski zespół folkowy powstały w 1994 roku. Po trzech kasetach demo, swoją pierwszą płytę „Hantaoma” wydali poprzez Holy Records w 1997 roku. W tym samym czasie licencję kasetową wykupił Mystic Production, a w winyl można było zaopatrywać się dopiero od roku 2015 za sprawą Those Opposed Records.

Muzyka Stille Volk jest folkiem celtyckim w języku francuskim, zabierającym do czasów średniowiecza. Zespół występuje jako trio, ale liczba użytych instrumentów mogłaby być obsługiwana przez całą ówczesną wioskę. Wszystkie one są wypisane w okładce, ale ponieważ po francusku, to nie podejmuję się tłumaczenia. W każdym razie jest tu całe mnóstwo przeróżnych mandolin, piszczałek i bębenków, które razem składają się na bardzo leśną, głównie tajemniczą, ale czasami także skoczną muzykę. Jest więc sporo mroku oraz różnych niepokojących dźwięków. Pojawiają się szamańskie rytuały, odgłosy przyrody i wiele klimatycznych wstawek zawartych głównie w kilku instrumentalnych przerywnikach.

Większość utworów jednak jest z czystym męskim śpiewem. Płyta ujmuje sielskością i ludową atmosferą. Najbardziej porywający muzycznie i wokalnie jest „Ode Aux Loitains Souverains”, który wyrasta tu na taki przewodni przebój, choć jest też parę innych chwytliwych momentów, pooddzielanych spokojniejszymi i bardziej przewlekłymi fragmentami. Wszystko ma atrakcyjną otoczkę, potrafi oddać ducha dawnych czasów i może stanowić ciekawą odskocznię od codzienności.

Tracklista:

01. Ajunt De Bruixes
02. Leherenn
03. La Chasse Au Cerf
04. Hesta Dera Gagnolis
05. Ode Aux Lointains Souverains
06. Crepuscule Des Encatats
07. Esprits Des Bois
08. Les Parques De La Lune
09. Hantaoma
10. Dans Les Confins S'en Retourna
11. Muscaria
12. Les Chants De Pyrene
13. L'aube Des Encatats
14. La Trompuso
15. La Complainte De Milharis
16. Pleurs
17. Neu

Wydawca: Holy Records (1997)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły