Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Encyklopedia :

Proghma - C

Historia zespołu sięga 2002 roku. Kuman i Tuar dla urozmaicenia dotychczasowych działań muzycznych wpadają na pomysł założenia zespołu/projektu, który skłaniałby się w kierunku muzyki bardziej wymagającej, odbiegającej od standardów panujących w owym czasie na scenie. Zapraszają więc do współpracy Smagę z trójmiejskiej black metalowej formacji Nocturn na stanowisko pierwszej gitary, tym samym, po długich i bezowocnych poszukiwaniach odpowiedniego muzyka gitarzysta Tuar obejmuje funkcję basisty. Zespół decyduje się przyjąć nazwę Vacuum po czym następuje zmiana na intrygująco brzmiącą Proghma-C zrodzoną w umyśle Smagi.
Współpraca zaczyna się owocnie i dość szybko dochodzi do porozumienia w jakim kierunku muzyka powinna podążyć. Inspirując się dźwiękami tworzonymi przez takie zespoły jak Kobong, Neuma, Meshuggah i wiele wiele innych (włączając w to malownicze dzwięki New Age lat 80-tych) zaczynają powstawać pierwsze szkielety utworów. Jest to na początku muzyka instrumentalna jednak pomysł wypełnienia składu vocalem i drugą gitarą zaczyna nawiedzać umysły muzyków coraz częściej. Wzmocnienie brzmienia drugą gitarą nadałoby jeszcze więcej przestrzeni podczas występów live i byłoby poszerzeniem możliwości eksperymentatorkich, więc zaczęto szukać gitarzysty. Tak się złożyło, że szybko znaleziono go w osobie Marka "Hudego" Chudzikiewicza z death/metalowego bandu Yattering. Po miesiącu wspólnych prób dochodzi do głosu niedyspozycja Hudego.

W takiej sytuacji ponownie trio kontynuuje komponowanie kawałków, jednocześnie składając propozycję wokalistce zespołu N.U.K.E. Kamila Mella przyjmuje propozycję jednak i z tego nic nie wychodzi, gdyż zajęcia Kamili kolidują dość poważnie z zamierzeniami Proghma-C. Ponownie nie bacząc na przeciwności kontynuuje cichą, produktywną egzystencję, podczas której dochodzi do poważnych tarć między muzykami. W efekcie owych tarć zespół się rozpada, a muzycy podążają swoimi drogami. Kuman trafia do zaprzyjaźnionego bandu o nazwie Noizzer dowodzonego przez Piotra "Zvierzaka" Kawalerowskiego, w międzyczasie pomagając jeszcze na bębnach trójmiejskiej formacji Grin. Smaga zajmuje się sprawami osobistymi, a Tuar w zaciszu domowym komponuje nowy sound Death Opery.

Rok 2004 jest jeszcze wzbogacony ponownym udziałem Kumana na bębnach i vocalu jak i Tuar'a obejmującego funkcję basisty i vocalisty u boku lidera Michała "Popłocha" Popławskiego - (wokal, gitara elektryczna) w blackowym Necromancy rejestrując w studio Tercja materiał zatytułowany "Nord".

Ta stagnacja Proghma-C jako zespołu trwa do stycznia 2005 roku, jednak Kuman, Smaga & Tuar stwierdzają, iż należy jeszcze raz spróbować i jednoczą się ponownie. Ruszają ciężkie prace nad pierwszym studyjnym materiałem promocyjnym, by uzyskać jakieś minimalne chociaż zainteresowanie jakiegokolwiek wydawcy. W tym samym czasie Smaga okazjonalnie rejestruje solo na debiutancką płytę Noizzer "Nonentity" jak również solo dla Hesperus Dimension.

Po długiej ciszy personalnych poszukiwań zespół nawiązuje kontakt z vocalistą zespołów Spirala & Manthra - Bobem i propozycja połączenia sił staje się faktem. Zespół przygotowuje się do studyjnego debiutu.

Ukończone prace nad materiałem Proghma-C pod wspólnym tytułem "Down In A Spiral" owocują rejestracją w gdańskim studio nagraniowym "Tercja" w 3 dniach października 2005 roku, natomiast mix i mastering zostaje wykonany przez Kikuta (wokalistę i gitarzystę trójmiejskiego zespołu Pneuma) w grudniu rzeczonego roku.

Rok 2006 zostaje sparaliżowany niedyspozycją poszczególnych muzyków i jedynym wydarzeniem jakie należy odnotować to występ live w gdyńskim klubie Ucho”3 maja w towarzystwie zespołów Blindead, Noizzer & Pagan Forest. Po występie kapela rozwiązuje się na kilka miesięcy, by nabrać dystansu do wszystkiego co ją otaczało...

2007 rok zaczął się pracą nad pierwszą duża płytą. Muzyka składająca się na nią jest naturalną kontynuacją wzbogaconą nowymi rozwiązaniami popartymi ostatnimi doświadczeniami wszystkich muzyków. Dużą role w komponowaniu materiału odegrał Smaga, przejmując niejako inicjatywę twórczą na siebie. Do maja 2007 roku materiał zostaje skomponowany i dopracowany, po czym zespół decyduje się na rejestrację wszystkiego w olsztyńskim Studio X. Produkcją, mixem i masteringiem zajmuje się Szymon Czech (muzyk zespołów Nyia & Third Degree). Ewolucja trwa...

Skład:

Piotr "Bob" Gibner - wokal
Paweł "Smaga" Smakulski - gitara elektryczna, synth
Tomasz "Tuar" Wolter - gitara basowa
Łukasz "Kuman" Kumański - perkusja

Dyskografia:

01. Down In A Spiral (EP) (2005)
02. Bar-do Travel (2008)

Oficjalna strona internetowa: brak
MySpace: www.myspace.com/proghmac
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły