Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Literatura :

Otfried Preussler - Krabat

Każdy ma swoje ulubione bajki z dzieciństwa, które nawet po wielu latach miło się wspomina, a czasem nawet w dorosłym życiu do nich powraca. Są również opowieści, których nie poznaliśmy jako dzieci, a które odkryte dużo później, przenoszą nas w czasy młodości i beztroski. Otfried Preussler, niemiecki autor książek dla dzieci i młodzieży, posiada ten niezwykły dar i właśnie jego magiczne i niezwykłe utwory potrafią przenieść każdego, bez względu na wiek, w zaczarowane, tajemnicze i mroczne krainy, pełne magii, zaklęć, czarnoksiężników i złych mocy. 
Otfried Preussler napisał ponad trzydzieści książek, które przetłumaczono prawie na całym świecie. Na polskim rynku wznowione zostały ostatnio trzy tytuły: "Malutka czarownica", "Mały duszek" oraz najczęściej nagradzana pozycja w dorobku pisarza, "Krabat", która doczekała się również ekranizacji w 2008 roku.
Autor urodził się w 1923 roku w rodzinie nauczycielskiej. Po ukończeniu szkoły w 1942 roku, w samym środku II Wojny Światowej, został wcielony do Wehrmachtu. Choć udało mu się przeżyć działania zbrojne na froncie wschodnim, w 1944 roku, jako 21-letni porucznik dostał się do niewoli i w różnych obozach spędził pięć lat. W 1949 roku został uwolniony i miał ogromne szczęście, gdyż odszukał swoją najbliższą, wysiedloną rodzinę oraz narzeczoną, z którą tego samego roku się ożenił. Autor pracował początkowo jako nauczyciel w szkole podstawowej, a następnie dostał posadę dyrektora szkoły w Rosenheim. Tam właśnie świetnie wykorzystał swój ogromny talent, jako pisarza i ilustratora, a wszystkie piękne i magiczne opowieści, które opowiadał dzieciom, zostały spisane i w końcu wydane.
Akcja powieści rozgrywa się pod koniec XVII wieku w Łużycach. Główny bohater, 14-letni Krabat, zostaje osierocony i pozbawiony środków do życia po tym, jak Europa została zaatakowana przez śmiertelną epidemię. Młody, wyczerpany i pozbawiony jakichkolwiek perspektyw chłopak trafia na starego, tajemniczego właściciela młyna, który w zamian za ciężką pracę oferuje mu schronienie, wyżywienie i opiekę. Krabat szybko przyjmuje jego propozycję i trafia do młyna na Koźlim Brodzie, który uważany jest przez miejscową ludność za miejsce mroczne i przeklęte. Tam poznaje grupę chłopców, którzy podobnie jak on, zostali osieroceni i przygarnięci przez zagadkowego młynarza. Szybko okazuje się, że jednooki strzec jest wielkim Mistrzem, który wprowadza swoich wychowanków w tajniki czarnej magii. Krabat szybko dołącza do tajnego bractwa i zdobywa kolejne magiczne umiejętności. Z początku jego moce są raczej nieszkodliwe, może na przykład zamieniać się w kruka. Czarnoksiężnik wciąż wystawia swoich uczniów na ciężką próbę i Krabat szybko się przekonuje, że za zdobycie tajemnych mocy trzeba będzie zapłacić wysoką cenę. 
Kiedy najlepszy przyjaciel Krabata, starszy uczeń Tonda, ginie w tajemniczych okolicznościach, chłopak zdaje sobie sprawę, że Mistrz działa w tajnym porozumieniu - musi co roku poświęcić jednego czeladnika albo sam zginie. Aby pomścić śmierć przyjaciół, Krabat potajemnie zgłębia tajniki czarnej magii, aby zwiększyć swoje siły i stanąć do walki z Mistrzem. W walce tej chłopak nie jest osamotniony. Pomaga mu poznana w pobliskiej wiosce dziewczyna, której imię nigdy nie może zostać wymienione w towarzystwie młynarza... 
Jest to niezwykle wciągająca i ekscytująca historia, która porusza odwieczny problem walki dobra ze złem. Historia  zdobywania kolejnych magicznych umiejętności i zgłębiania tajników czarnej magii jest niezwykle fascynująca. Widzimy również bardzo ciekawą przemianę bohatera, który szybko dojrzewa i z chłopca staje się mężczyzną, który pada ofiarą konfliktu pomiędzy miłością a ambicją i dążeniem do władzy. Dzięki niezwykłym opisom i przepięknym ilustracjom Katarzyny Bajerowicz, wraz z bohaterami przenosimy się do mrocznego, skrywającego wiele tajemnic młyna. “Krabat” to opowieść magiczna, którą polecam nie tylko młodzieży, ale również każdemu dojrzałemu czytelnikowi, który lubi czasem uwolnić się  od monotonii i szarej rzeczywistości. 
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły