Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Felietony :

Kolorowe soczewki kontaktowe

Kolorowe soczewki, soczewki kontaktowe, kolorowe szkła, ekscentryczne soczewkiWiele osób myśli, że soczewki kontaktowe są wyłącznie dla osób mających wadę wzroku. Nie jest to prawdą, ponieważ w sprzedaży występują również soczewki kolorowe, które można nosić nie mając problemów z ostrością wzroku. Spośród kolorowych soczewek kontaktowych najbardziej popularne w wśród lubiących się wyróżniać młodych osób są ekscentryczne soczewki.
Dostępne są cztery podstawowe typy kolorowych soczewek kontaktowych. Pierwszy typ to soczewki, które jedynie podkreślają naturalny kolor tęczówki, soczewka nie przysłania tęczówki a jedynie nadaje jej inny odcień. Te soczewki z języka angielskiego nazywane są także "Enhancers", czyli "podkreślające kolor tęczówki". Drugi typ to szkła kontaktowe zupełnie zmieniające kolor oczu na  np. z niebieskich na zielone, z brązowych na niebieskie itd.

Trzeci typ to popularne za oceanem ręcznie malowane soczewki kontaktowe, które przykrywają całą gałkę oczną. Najbardziej popularny wzór wśród tych soczewek to cała czarna "Black Sclera". Soczewki te przybierają często niewiarygodne wzory, takie jak oczy węża, zaciśnięte kły drapieżnika po całe białe gałki trupa. Soczewki z uwagi na ich ręczne wykonanie i oszałamiający efekt, który dają, nie należą do tanich. I wreszcie czwarty typ kolorowych soczewek kontaktowych, to wspomniane wcześniej ekscentryczne szkła kontaktowe.

Ekscentryczne soczewki kontaktowe pozwalają zmienić kolor swoich oczu na mniej szokujące w porównaniu do malowanych ręcznie, ale na równie niespotykane u ludzi. Można wcielić się w przybysza z obcej planety o zaczerwienionych oczach, zielonookiego gada lub postać z japońskich anime. Jeśli ktoś chciałby mieć oczy w gwiazdę, kwiatka, kule bilardową, spirale, wilka, kota lub sokoła, zombi lub szachownicy, to najlepszym wówczas wyborem będzie sięgnięcie po taki rodzaj szkieł kontaktowych.

Ekscentryczne soczewki wykorzystywane są często do uzyskiwania efektów specjalnych w filmach, telewizji, teatrze i na koncertach rockowych. Fanem ekscentrycznych soczewek jest znany wszystkim Marilyn Manson. Ekscentryczne soczewki to również jeden z atrybutów "stroju" fanów muzyki gotyckiej. Na polskim rynku dostępne są kolorowe ekscentryczne soczewki w 47 wzorach, co gwarantuje, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Ogólne wskazówki do używania ekscentrycznych soczewek kontaktowych

Trzeba ściśle przestrzegać wskazówek dotyczących użytkowania soczewek. Ekscentryczne szkła kontaktowe to miękkie, kosmetyczne soczewki, które zostały wyprodukowane z materiału "Phema". Materiał ten został poddany wielu badaniom, które wykazały jego wyjątkową zdolność do przystosowania się do organizmu. Soczewki wykonane z tego materiału cechują się najwyższą jakością, o czym świadczy fakt, że są produkowane zgodnie z międzynarodową normą jakości ISO i posiadają certyfikat bezpieczeństwa CE.

Odczuwanie efektu noszenia soczewek zależy od indywidualnych warunków i cech oka. W trakcie ich noszenia można odczuwać zmęczenie oczu, którego powodem jest fakt, iż soczewki ograniczają dostęp tlenu do oka. Dlatego też zalecane jest noszenie soczewek nie dłużej niż 6 godzin dziennie, w przypadku, gdy są zakładane po raz pierwszy, nie dłużej niż 3 godziny. Z czasem można stopniowo wydłużać czas noszenia o jedną godzinę. W przypadku długiego noszenia soczewek, trzeba pozwolić swoim oczom na 30-60 minutową przerwę od noszenia.

Trwałość/użyteczność  ekscentrycznych soczewek kontaktowych to okres jednego roku od momentu otworzenia opakowania. Nie wolno używać soczewek po minionym okresie 1 roku. Należy również sprawdzić datę przydatności soczewek znajdującej się na opakowaniu.

Zakładanie soczewek

Przed pierwszym założeniem szkieł kontaktowych trzeba ściśle przestrzegać poniższych wskazówek. Soczewki powinny być zawsze przechowywane w specjalnie do tego celu przeznaczonym płynie soczewkowym.

Najpierw trzeba dokładnie umyć i wysuszyć ręce, a następnie sprawdzić czy na soczewce nie ma żadnych rys ani pęknięć. Przed użytkowaniem soczewek należy dokładnie przepłukać je przeznaczonym do tego środkiem pielęgnacyjnym/ochronnym. Jeżeli soczewki są uszkodzone, pod żadnym pozorem nie należy ich używać. Trzeba również upewnić się, że soczewka nie przewróciła się na drugą stronę i że w wystarczającym stopniu nasączona płynem/cieczą. Następnie trzeba umieścić soczewkę na koniuszku palca wskazującego i przytrzymać na wysokości oczu. Trzeba dokładnie obserwować uwypuklenie soczewki i pod żadnym pozorem nie używać soczewek wysuszonych lub uszkodzonych. Przy zakładaniu soczewki trzeba przytrzymać i lekko przycisnąć środkowym palcem tej samej ręki miejsce poniżej dolnej powieki i lekko naciągnąć skórkę pod okiem w dół. Za pomocą środkowego albo wskazującego palca drugiej ręki trzeba lekko unieść górna powiekę i nałożyć soczewkę. Na koniec trzeba opuścić obie powieki i spróbować na zmianę otwierać i zamykać oczy.

W większości przypadków soczewka po nałożeniu sama automatycznie przesuwa się na środek oka i bardzo rzadko zdarza się,  aby przesuwała się samoistnie w okolice białka oka. Może to mieć miejsce jedynie w sytuacji nieprzestrzegania wskazówek zakładania i ściągania soczewek. Proszę wtedy wykonać następujące kroki:

Trzeba zamknąć oczy i spróbować delikatnymi ruchami powiek przesunąć soczewkę na właściwą pozycję, albo trzymając oko otwarte, delikatnie przyciskając obie powieki, przesuwać powoli górną powiekę do góry a dolną do dołu.

Jeżeli obraz po nałożeniu soczewki jest rozmyty i niejasny, trzeba upewnić się, czy soczewka na pewno jest w pozycji środkowej. Jeżeli nie, trzeba stosować się do wymienionych już wyżej wskazówek.

Jeżeli soczewka znajduje się w prawidłowym miejscu, a obraz mimo to jest rozmyty, trzeba soczewkę wyjąć i sprawdzić czy na soczewce nie znajduje się żadna tłusta substancja np. kosmetyczna. Jeżeli tak się stanie, należy soczewką wówczas dokładnie wyczyścić, a następnie jeszcze raz nałożyć. Trzeba również upewnić się czy soczewka nie jest w pozycji odwrotnej.

Zdejmowanie soczewki


Trzeba dokładnie umyć i wysuszyć ręce i upewnić się, czy soczewka znajduje się w prawidłowej środkowej pozycji. Aby stwierdzić dokładną pozycję soczewki, trzeba, stojąc przed lustrem, skierować wzrok w dół i obserwować powierzchnię oka. Następnie trzeba skierować wzrok w górę i delikatnie przesunąć palcem wskazującym soczewkę w dół oka, poniżej źrenicy.

Następnie, używając kciuka i palca wskazującego, trzeba lekko przycisnąć soczewkę, aż się uwypukli, a następnie ostrożnie zdjąć.

Pielęgnacja i przechowywanie soczewek

Pielęgnacja soczewek jest podstawą ich prawidłowego działania. Składają się na nią następujące czynności:

1. Czyszczenie

Najpierw należy dokładnie umyć i wysuszyć ręce. Następnie położyć soczewkę na wewnętrznej stronie dłoni i rozcierać na soczewce przez czas ok. 20 sekund (najlepiej małym palcem) parę kropli przeznaczonego do tego typu pielęgnacji płynu. Dzięki temu usuwane są cząsteczki tłuszczu i inne pochodzące z zewnątrz zabrudzenia.

Soczewki powinny być cały czas przechowywane w płynie wyprodukowanym odpowiednio do ich miękkiej struktury i pod żadnym pozorem nie należy pielęgnować lub przechowywać ich w płynie przeznaczonym do twardszych i mocniejszych soczewek.

2. Dezynfekcja

Dezynfekcja polega na przechowywaniu soczewek przez jakiś okres czasu w specjalnym płynie dezynfekującym. Płyn ten usuwa wywołujące choroby mikroorganizmy, takie jak bakterie czy wirusy, zapobiegając tym samym infekcjom. Czyszczenie, pielęgnacja, dezynfekcja oraz regularne wymienianie pojemnika na soczewki jest tak samo ważne jak pielęgnacja samych soczewek.

3. Przechowywanie

Jeżeli soczewek nie nosi się codziennie, ich przechowywanie staje się bardzo istotnym elementem pielęgnacji.  W wyborze najbardziej odpowiedniego płynu do przechowywania soczewek oraz  najlepszego pojemniczka doradzi optyk. Substancja znajdująca się w takim płynie do przechowywania soczewek zawiera w sobie substancję blokującą rozmnażanie się mikroorganizmów.

Jeżeli soczewki są noszone codziennie, preferowana jest pielęgnacja płynem nie zawierającym substancji konserwującej.

Wskazówki bezpiecznego użytkowania
 
Jeżeli oczy w wyniku noszenia soczewek są zaczerwienione, łzawią lub bolą – albo jeżeli soczewki pogarszają widoczność, należy je natychmiast zdjąć, a następnie niezwłocznie skontaktować się z okulistą. Trzeba pamiętać, że objawy są zawsze znakiem ostrzegawczym. Jeżeli więc zostanie stwierdzona jakakolwiek nieprawidłowość w funkcjonowaniu soczewek, najlepiej jest je od razu zdjąć.

Jeżeli objawy lub dolegliwości miną po zdjęciu szkieł kontaktowych, należy sprawdzić, czy na soczewkach nie znajdują się uszkodzenia, zabrudzenia lub ciała obce. Takie soczewki najlepiej jest przed następnym użytkowaniem pokazać optykowi lub okuliście.

W przypadku noszenia soczewek kolorowych mogą wystąpić krótkotrwałe różnice w sposobie widzenia, zwłaszcza w niedoświetlonych pomieszczeniach. Jeżeli te różnice nie ustąpią w kilka minut po zdjęciu soczewek, trzeba skontaktować się z okulistą.

Soczewek nie należy udostępniać innym osobom. Powinny one być noszone wyłącznie przez jedną osobę.

Po upływie jednego roku od otworzenia opakowania lub po upływie daty ważności soczewki należy wyrzucić.

Nie należy nosić soczewek podczas pływania, podczas obsługiwania maszyn oraz podczas jazdy samochodem, motocyklem lub rowerem.

Nie należy spać w soczewkach. Należy zdejmować je za każdym razem przed pójściem spać.

Do czyszczenia należy używać tylko substancji przeznaczonej do pielęgnacji soczewek miękkich. Używanie do czyszczenia wody, śliny lub rożnych środków czyszczących jest zabronione.

Do czyszczenia należy zawsze używać świeżego środka, z ważną data przydatności. Należy również czyścić pojemniczek na soczewki.

Soczewki należy trzymać z dala od sprayów do włosów, zestawów makijażu, mocnego dymu i chemicznych środków czystości.

Soczewki należy nakładać zawsze przed nałożeniem makijażu. Najlepiej nie używać makijażu bezpośrednio na powieki i kąciki oczu, jak np. eye-liner.

Soczewki należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Soczewek nie powinno nosić się w miejscach zakurzonych, gdyż istnieje niebezpieczeństwo, że na soczewce lub pomiędzy soczewką a rogówką osiadać będą ciała obce mogące powodować zapalenie oczu. Z tego samego względu nie powinno się również nosić ich podczas kontaktu z chemikaliami.

Jest wiele specyfików pomagających na łzawienie oczu, np. środki przeciwbólowe. Jaki środek wybrać, najlepiej doradzi okulista.

Nie należy używać pseudo-środków na łzawienie oczu lub uzupełniających środków zwilżających.

Oficjalna strona internetowa: www.kolorowesoczewki.pl.
Komentarze
Naqara : Na taką stronkę natrafiłem, więc czemu by nie. Fajne ale drogie. htt...
Alpha-Sco : ps. U ciebie akurat efekt taki jest dobry, bo pasuje do takiej mrocznawej...
black_gothic : Przyznaję, pięknie jest Ci w tych czarnych oczach, ja po raz pierwszy kupi...
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły