Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Recenzje :

Kat - Róże Miłości... Najchętniej Przyjmują Się Na Grobach

Kat, Róże Miłości... Najchętniej Przyjmują Się Na Grobach, heavy metal, speed metal, thrash metalW trzy lata od wydania kultowego już krążka "Bastard" ikona polskiej sceny metalowej powróciła na scenę z albumem "Róże Miłości… Najchętniej Przyjmują Się Na Grobach". O ile już "Bastard" prezentował bardziej okrzepniętą muzykę, o tyle chyba mało kto się spodziewał, ze Kat pójdzie jeszcze dalej i nagra chyba najbardziej przystępny album w swojej karierze.
"Róże…" w porównaniu do poprzednich wydawnictw cechują się pewną prostota kompozycyjną, utwory są bardziej przejrzyste, ale dzięki temu bardziej wyraziste. Da się zauważyć, że Kat zwolnił tempo i większa uwagę skupił na lirykach. Nie sposób rozpatrywać muzyki tego zespołu nie wgłębiając się w teksty, które tutaj są chyba nadzwyczaj wyraziste i bezpośrednie. Nie chcę się wgłębiać w ich kontrowersyjne treści, gdyż każdy zainteresowany ma już zapewne wyrobione zdanie na ten temat. Kat położył większy nacisk na harmonie i melodie. Riffy są bardziej wyraziste, podobnie jak i solówki. Również wokal Kostrzewskiego jest najwyraźniejszy z dotychczasowych płyt. Płytę otwiera "Odi Profanum Vulgus" z charakterystycznym, wpadającym w ucho riffem. Utwór ten jest zarazem najszybszym na płycie. Na uwagę zasługują także "Purpurowe Gody" z nieziemskim tekstem, praktycznie instrumentalny "Szmaragd Bazyliszka", melodeklamowany "Płaszcz Skrytobójcy" i bezdyskusyjnie najlepszy na płycie, ponad 10-minutowy "Wierzę".

Nie wiem czemu, ale pośród tej gęstwiny obrazoburczych tekstów, po raz pierwszy w muzyce Kat dostrzegłem nutę liryzmu. Może i te kawałki są bardziej piosenkowe, mniej zadziorne niż te z początku kariery, ale niewątpliwie są dojrzalsze. Kat przestał już grac typowy, oldschoolowy thrash, co uważam za plus. Powstał bowiem chyba najlepszy i najbardziej wciągający album tej zasłużonej formacji.

Tracklista:

01. Odi Profanum Vulgus
02. Purpurowe Gody
03. Płaszcz Skrytobójcy
04. Stworzyłem Piękna Rzecz
05. Słodki Krem
06. Wierzę
07. Strzeż Się Plucia Pod Wiatr
08. Szmaragd Bazyliszka

Wydawca: Silverton Records (1996)
Komentarze
alagner : mnie zastanawiało zawsze czy te ryki w Szmaragdzie Bazyliszka to faktycz...
zsamot : Najlepszy? nie, ale na pewno mający unikalny klimat, zawsze wk...iał mnie...
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły