Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Ildfrost - Natanael

Ildfrost, dark ambient, Natanael, Cold Meat Industry, Fluttering Dragon Records, black metal

Ildfrost to dark ambientowy projekt z Norwegii, powstały w 1992 roku. „Natanael” jest ich drugą płytą z 1997 roku. Została wydana przez Cold Meat Industry, ale również przez warszawską Fluttering Dragon Records na kasecie. Wersja ta ma zupełnie inną okładkę, której nie udało mi się znaleźć w internecie, do tekstu więc muszę posłużyć się oryginałem.

Źródła internetowe dzielą „Natanael” na czternaście, bardzo różnej długości utworów, natomiast w samej okładce nie ma żadnej tracklisty. Wygląda więc na to, że ktoś pominął tak drobny szczegół jak spis treści, choć akurat w przypadku takiej produkcji faktycznie nie ma to większego znaczenia. Świat mrocznego ambientu jest rozległy i przestrzenny, przechodzi płynnie przez kolejne płaszczyzny i nie potrzebuje klasyfikacji numerycznej. Tym bardziej, że cała płyta jest podobna i w jednym klimacie.

Na „Natanael” dominuje zimny spokój i kamienna nostalgia. Co rusz powracają stateczne deklamacje po angielsku, choć w dalszej części pojawia się też język francuski. Jest to jedyna forma wokalna za wyjątkiem strasznych blackowych skrzeków, w drugim numerze, które aż nie pasują do wyważonej tonacji. Ildfrost bowiem przez cały czas jest poważny i patetyczny. Swój przekaz niesie na podstawie klawiszowych motywów, które tworzą nastrojową atmosferę, ale też przechodzą w melodyczne linie. Do tego transujące wolne bębny i co jakiś czas różne dodatki w postaci dzwonu, szelestu czy jakiegoś cykania.

Płyta przemija łagodnie i dość monotonnie. Mało jest momentów kiedy odchodzi od wytyczonej konwencji. Może ukoić, lecz trudno o fascynację. Wprawia w odpowiedni nastrój, pozwala się wyciszyć, ale większych emocji trzeba szukać gdzie indziej.

Tracklista:

01. Tatjana

02. Violetta

03. Alcides

04. Theseus

05. Cato

06. Maria

07. Abel

08. Kathinka

09. Enna Iram

10. Tratchaan

11. Hazrahm

12. Alexander

13. Tricia

14. Ariadne

Wydawca: Cold Meat Industry (1997)

Ocena szkolna: 4

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły