Ohlsson
Paradoks
Recenzje :

Grip Inc. - Nemesis

Grip Inc., Nemesis, Gus Chambers

Dwa lata po debiucie ukazała się druga płyta Grip Inc. Zespół rozwijał swój instrumentalny styl i wytworzył płytę-maszynę, która funkcjonuje jak wielofunkcyjny robot lub cały zautomatyzowany magazyn, gdzie kolejne utwory są następującymi po sobie etapami produkcyjnymi, tworzącymi efekt finalny o nazwie „Nemesis”.

 

Jest taka syntetyczność w tej muzyce, a także swego rodzaju ociężałość. Gitary są gęste i wiszące nad człowiekiem, jakby duszne, a perkusja generuje dużą rytmiczność. Ma to swój charakterystyczny klimat i jednocześnie jest rozwinięte i skondensowane. Jakby duża energia skupiała się w jednym miejscu i mocno kotłowała, ale nie chciała się rozlać po otoczeniu. W dodatku wyczuwalny jest też lekki paranoizm, o co, oprócz męczących gitar, stara się też krzyczący wokal. Najlepszym tego przykładem jest „Scream At The Sky”, ale cała płyta ma widoczne psychodeliczne zabarwienie.

Utwory, w których Gus Chambers pozwala sobie na bardziej melodyjne wokalizy, a może nawet śpiew, to „Rusty Nail” i „Myth Or Man”. W związku z tym są to najbardziej chwytliwe i można by powiedzieć, najlepsze pozycje. Ten drugi wyróżnia się także efektownym solem perkusyjnym, choć i w pierwszym z nich, solówka gitarowa wsparta jest bębnową burzą, co daje wyśmienity efekt. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że Grip Inc. nie jest zespołem stawiającym na przebojowość, a ich muzyczny wymiar jest zupełnie inny. Tu trzeba się skupić na instrumentach i dać się zindustrializować dźwiękowej maszynerii.

Dłuższym i jeszcze bardziej rozbudowanym, kawałkiem jest, pozostawiony na koniec „Code Of Silence”. Długo się rozkręca, dużo w nim perkusji i nieco rozpaczliwego wokalu. Są też zwolnienia, szepczące frazy i kontrastujące z tym uderzenia. Jest to poplątana i trudna sztuka, co generalnie dotyczy całego albumu. Muzyka na pewno nie dla każdego i ja sam jakoś nigdy bardzo urzeczony nią nie byłem. Na pewno jednak trzeba ją docenić i oddać należny szacunek na niwie instrumentalnej, pomysłowej i jakości wykonania.

 

Tracklista:

01. Pathetic Liar
02. Portrait Of Henry
03. Empress (Of Rancor)
04. Descending Darkness
05. War Between One
06. Scream At The Sky
07. Silent Stranger
08. The Summoning
09.
Rusty Nail
10. Myth Or Man
11. Code Of Silence

Wydawca: Steamhammer (1995)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły