Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Recenzje :

Grave Of Love - All Those Tears Ago

Grave Of Love, All This Tears Ago, neofolk, Michał Kiełbasa, Ordo Rosarius Equilibrio, Art Of Empathy

„We all fall down”. Taki jest główny motyw i zarazem tytuł pierwszego utworu na debiutanckiej pełnej płycie Grave Of Love „All This Tears Ago” i taki nastrój będzie towarzyszył słuchaczowi przez następnych niespełna pięćdziesiąt minut, kiedy to zanurzy się w smutny świat nostalgicznego neofolku i będzie odpływał wciąż tylko w dół i w dół.

Klimat tu jest jak w Ordo Rosarius Equilibrio czy Art Of Empathy. Wszystko jest pochmurne i zamglone. Melodia sączy się sennie, prowadzona gitarą akustyczną i ubarwiona przestrzennym dźwiękiem klawiszy. Wtórują temu delikatne, nadające rytmu, bębny oraz całe zestawy takich dodatków jak kręciołki czy dzwoneczki, czasem zabrzmi gong albo zadmie róg. Prowadzi to wszystko spokojna i chłodna, mówiona narracja, która wtapia się w krajobraz i wprowadza w taki drętwy trans. Muzyka jest zwarta i płynna, nie ma w niej przestojów, a atmosfera często wręcz narasta, powodując wzrost napięcia. Nigdy jednak nie wynurza się poza swoją przygnębiającą konwencję, a wręcz potrafi przygnieść jeszcze bardziej, jak w „Believe”, w którym gitara akustyczna zmienia się na elektryczną, czy w następnym „Dying Messiah”, w którym do ziemi dociskają bas i perkusja. Niespodziewaną noiseową końcówkę ma też ostatni „Farewell”. Czyli jest posępnie, a może być tylko jeszcze gorzej. Cały album ma wybitnie melancholijny wydźwięk i to zupełnie się nie zmienia.

Płyta została bardzo ładnie wydana, nawet w wersji promocyjnej. Poza standardową okładką, załączona jest dodatkowa książeczka z tekstami. Każdy otrzymuje nawet swojego dmuchawca, który symbolizuje eteryczność i ulotność życia, o czym generalnie mówią teksty. Są też zdjęcia głównego autora przedsięwzięcia Michała Kiełbasy, a także inne informacje o wydawnictwie. O dziwo, zapomniano natomiast o spisie utworów.

„All These Tears Away” to intrygująca płyta, choć na dłuższą metę może trochę znużyć swoją monotonią. W tej muzyce nie ma słońca, ani wzlotów. Wciąż jest tylko w dół. „We all fall down”.

Tracklista:

01. We All Fall Down
02. Like A Wolf
03. Time Heals Nothing
04. Memories Fade Away
05. Tears May Fall
06. Remains Of Grief
07. Believe
08. Dying Messiah
09. Drought Of Souls
10. Death Of Hope
11. All Those Tears Ago
12. Farewell

Wydawca: Only The Sun Knows Records (2021)

Ocena szkolna: 4

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły