Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Muzyka :

Fulcrum poszukuje nowego gitarzysty

Gdańska formacja Fulcrum prezentująca nową i bardzo ciekawą twarz technicznego death metalu poszukuje gitarzysty. Po nagraniu materiału na pierwszą w ich dorobku długogrającą płytę, która ma być zatytułowana "Insects Society", z powodów zawodowych zmuszony został do opuszczenia szeregów grupy drugi gitarzysta Bartek Matuła. W związku z zaistniałą sytuacją muzycy Fulcrum poszukują chętnych do współpracy z zespołem. Po za tym, w najbliższym okresie czeka nas wydanie nowego materiału tej formacji, który został już zmiksowany a zespół szuka producenta.
Formacja istnieje już od 2005 roku oferując nowatorskie podejście do tematu technicznego death metalu, którego muzycy łączą z grindcorem. Ale na tym nie koniec, bo odnajdziemy w utworach Fulcrum dalsze inspiracje muzyczne oscylujące w tak egzotycznych stylistykach dla metalu jak jazz, funky czy nawet drum'n'bass. Utworzona przez basistę Piotra Dobrzańskiego i perkusistę Michała Dobrzańskiego grupa prezentuje kompozycje skomplikowane i wymagające od słuchacza dużej uwagi, aby docenić ich jakość. Już nagrana w 2007 roku EPka zatytułowana "Cyclosporine" przyniosła miłe zaskoczenie, która oprócz wysokiego poziomu technicznego zaskakuje również nowatorstwem stylistyki.

O twórczości Fulcrum można powiedzieć, że zdecydowanie przekracza granice wytyczone przez inne grupy w dziedzinie metalu, ich brzmienie jest oryginalne, często przypominające improwizacje tak charakterystyczne dla muzyki jazzowej. Utwory, mimo, że o ciężkim death metalowym charakterze zaskakują połamanymi gitarowymi riffami, dźwięczącą perkusją, z której wydobywa się cała paleta różnorodnych barw i technik oraz miejscami bombastycznym oraz improwizującym basem, który wyłania się spośród pozostałych dźwięków, nadając ton i szaleństwo kompozycjom. Fulcrum to także opętańczy skrzekliwy grindowy wokal w połączeniu z równie zaskakującą muzyką charakteryzującą się krótkimi urywanymi brzmieniami przechodzącymi w szaleńczym tempie pomiędzy różnymi stylistykami. Brzmienie każdego utworu zmienia się poprzez wplatanie nowych elementów przechodząc od drażniących ucho piskliwych dźwięków gitar do rytmicznego grania, okraszonego dodatkowo wspomnianymi, "egzotycznymi" dla metalu nurtami.

Utwory mimo tego pomieszania gatunków, stanowią spójną całość, czasami wręcz dochodząc pod granicę transowego upojenia. Nowy materiał z płyty "Insects Society" będzie zapewne kolejnym krokiem na przód i rozwinięciem już wcześniej rysujących się inspiracji jakie odnajdywaliśmy na "Cyclosporine". Zatem możemy oczekiwać skomplikowanych riffów zagranych z wręcz matematycznym perfekcjonizmem, tak charakterystycznym dla kapel grających techniczny death metal. Każdy utwór opieczętowany orgiastycznymi, siekającymi niemiłosiernie ucho słuchacza dźwiękami, które z dziką furią wyskakują z instrumentów po to, by za chwilę przeistoczyć się w zupełnie inne brzmienie. Odnajdziemy też klasyczne motywy wplecione w kompozycje, które mogą dać chwilę wytchnienia przed kolejną porcją nowatorstwa. Są one jednak tłem, ukrytym gdzieś w oddali, stanowiąc miłe przejście do kolejnych pomysłów.

Po nowym materiale możemy się spodziewać ponownie, krótkich treściwych kompozycji, które nie będą jednostajnymi utworami, a raczej wielką fontanną dźwięków, które skaczą jak opętane pomiędzy wszelkimi nurtami muzycznymi, za sprawą których muzycy Fulcrum mogą dać upust swojej fantazji. "Insects Socjety" nagrywane było latem tego roku w studio nagraniowym Sounds Great Promotion, a materiał obecnie został zmiksowany i zremasterowany pod okiem Szymona Czecha. Płyta będzie zawierać 10 kompozycji:

01. Analizer Of Sexual Frustration
02. Brainwashing
03. Compulsive Needs
04. Fuck Thursdays
05. Insects Society
06. Paranoidal Hallucinations
07. Pig Slaughter
08. Poison Tree
09. The Day
10. Brainwashing

Po nagraniu tego materiału, z powodów zawodowych zmuszony został do odejścia drugi gitarzysta, a zespół obecnie poszukuje jego następcy. W sprawie nawiązania współpracy z zespołem zainteresowane osoby proszone są o odzew na maila: andrzej@fulcrum.pl lub ola@fulcrum.pl.


Oficjalna strona internetowa: www.fulcrum.pl
MySpace: www.myspace.com/fulcrumteam
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły