Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Fading Colours

Fading Colours, Come, atmospheric rock, darkwave, dark trance, ethereal rock, gothic rock, DeCoy, Leszek Rakowski, Daniel KleczyńskiFading Colours - jeden z pierwszych polskich reprezentantów mrocznej muzyki elektronicznej. Ich działalność rozpoczęła się w 1986 roku, w Bolesławcu koło Jeleniej Góry. Tam bracia Leszek i Krzysztof Rakowscy razem z Piotrem Jerominowem i Pawłem Nowakiem założyli zespół Bruno Wątpliwy. Nazwę wzięli od głównego bohatera jednego z filmów Monthy Pythona - "The Jaberwocky" ("Bruno The Questionable").
Muzyka, którą wtedy grali była odmianą amerykańskiego hardcore'a z elementami punka i wave - ciężka i mroczna. Po dwóch latach pracy, w 1988 roku zespół zadebiutował na najważniejszych polskich festiwalach rockowych - Jarocin ' 88, Poza Kontrolą w Warszawie, Nowa Scena w Gdyni i na każdej z nich odniósł sukces. Z Jarocina odjechali z nagrodą publiczności - co dało im możliwość nagrania trzech utworów w profesjonalnym studiu. Działalność kapeli z tego okresu dokumentuje kilka wydanych w tym czasie, własnym sumptem, kaset demo.

W 1988 roku zespół zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w Jarocinie i dokonał pierwszych profesjonalnych nagrań. Na początku lat 90tych wokalistką została Katarzyna Ziemek, późniejsza żona Leszka Rakowskiego, występująca pod pseudonimem De Coy, zespół zmienił przy tym nazwę na Bruno The Questionable.

W 1993 roku nakładem SPV Records ukazała się debiutancka kaseta pod tytułem "Black Horse" a zespół wystąpił jako support niemieckiej grupy gotyckiej Love Like Blood. Gunnar Eysel, basista Love Like Blood, zachwycony występem polskiej formacji, postanowił zainteresować zespołem wydawców zachodnich. Rezultatem był kontrakt podpisany z Dion Fortune Records - obejmował on nagranie na nowo materiału w hamburskim studiu, promocję na całym świecie oraz ... zmianę nazwy na łatwiejsze do wymówienia Fading Colours.

Wiosną 1995 roku wydany zostaje album "Black Horse". Zespół sporo koncertował w Polsce i za granicą (m.in. trasa z Garden Of Delight), a w 1996 roku ponownie wszedł do studia, co zaowocowało EPką "Time", która zapowiadała nowy kierunek muzycznych podróży. Żywe instrumenty zostały zastąpione przez komputer i keyboardy, a hipnotyczny śpiew De Coy wmiksowany w dźwięki transowej, mrocznej elektroniki nabrał nowego wymiaru. Gościnnie w jednym w utworów wystąpił Darrin Huss z Psyche, a za remiksy odpowiadał m.in. Andreas Bruhn z The Sisters Of Mercy. Po nagraniu płyty Fading Colours ponownie koncertował w Europie i wziął udział w kilku projektach, nagrywając m.in. covery Depeche Mode ("Clean") oraz Kraftwerk ("Metal On Metal"), a De Coy zaśpiewała gościnnie na płycie "Kein Gott Und Keine Liebe" Umbra Et Imago ("Poesia Vampiria").

W 1998 roku ukazał się ostatni jak dotąd album Fading Colours, przez wielu uznawany za najlepszy - "I'm Scared Of...". Gościnnie wystąpiła na nim brytyjska wokalistka Anne Clark, a płyta zrobiła furorę w zachodniej Europie (Zillo, największe niemieckie pismo poświęcone muzyce elektronicznej przyznało jej tytuł talentu miesiąca i zapewniło specjalną promocję), a nawet w USA. Zespół gościł na największych europejskich imprezach związanych z muzyką niezależną - od rodzimego Castle Party, gdzie od samego początku był stałym gościem poprzez koncerty w Niemczech i Anglii (m.in. kontrowersyjny Carnival Of Souls) aż po najsłynniejsze festiwale - Wave Gotik Treffen oraz Mera Luna. W 2002 roku nakładem MMP ukazała się płyta "The Beginning 89-93" zawierająca zremasterowaną wersję pierwszego albumu "Black Horse" oraz dwa teledyski.

Skład:

De Coy - wokal
Daniel Kleczynski - instrumenty klawiszowe, programowanie
Leszek Rakowski - instrumenty klawiszowe, programowanie

Dyskografia:

01. Lie (1995)
02. Black Horse (1995)
03. Time (EP) (1995)
04. I'm Scared Of... (1998)
05. Strzeż Się Tych Miejsc (1998)
06. The Beginning 89-93 (2002)
07. Come (2009)

Oficjalna strona internetowa: www.fadingcolours.com
MySpace: www.myspace.com/fadingcolours
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły