Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Muzyka :

Evergrey i Tides From Nebula na Metal Hammer Festival 2015

Evergrey, Tides From Nebula, Metal Hammer Festival 2015, Dream Theater, Riverside, progressive metal, progressive rock, gothic metal, post rock

Organizatorzy Metal Hammer Festival 2015 - Prog Edition potwierdzili kolejne dwa zespoły, które zagrają podczas tegorocznej imprezy: prog-metalowy Evergrey ze Szwecji  oraz znakomita polska formacja post-rockowa, Tides From Nebula. Pierwszymi ogłoszonymi artystami byli amerykański gigant gatunku czyli Dream Theater​ oraz nasz czołowy towar eksportowy – zespół Riverside. Metal Hammer Festival 2015 odbędzie się 27 czerwca w katowickim Spodku. Ceny biletów w przedsprzedaży 160 - 350zł. W dniu koncertu bilety droższe o 20zł.

Metal Hammer Festival 2015 – Prog Edition

 

DREAM THEATER

RIVERSIDE

EVERGREY

TIDES FROM NEBULA

+ tba

27.06.2015 - Katowice, Spodek

Otwarcie bram: godz. 14.00

 

Ceny biletów (przedsprzedaż):

160 PLN - płyta

185 PLN - sektor czerwony i niebieski do 10 rzędu

155 PLN - sektor niebieski od 11 rzędu

255 PLN - sektory H, J

350 PLN - loża

W dniu koncertu bilety droższe o 20 PLN.

Evergrey to szwedzka grupa muzyczna grająca połączenie gothic metalu z progresywnym metalem. Zespół został założony w 1996 roku, a swój pierwszy album, „The Dark Discovery”, wydał dwa lata później, w 1998 roku. Wszystkie kolejne płyty były przynamniej w pierwszej dwudziestce sprzedaży w Szwecji, a dwa z nich trafiły nawet do pierwszej dziesiątki! Numerem jeden było ich DVD „A Night to Remember”, które królowało przez cztery tygodnie oraz zostało nominowane do nagrody Grammy. Zespół znany jest doskonale ze swoich mrocznych tekstów. I tak na przykład tematyka albumu „In Search of Truth” koncentruje się na paranoi i porwaniach przez Obcych, płyta „The Inner Circle” opowiada o wykorzystywaniu dzieci, kultach i religii. W tekstach na „Recreation Day” znajdziemy z kolei tematy śmierci, żałoby i samobójstwa, po strach i cierpienie, mające związek z tematem przewodnim albumu, którym jest zmienianie samego siebie. Najnowszy album grupy zatytułowany „Hymns for the Broken” (2014), to ich dziewiąte studyjne wydawnictwo. Utworem promującym płytę jest „King Of Errors”, do którego zespół zarejestrował teledysk.

 

Evergrey – skład:

Tom S. Englund – wokal, gitara

Henrik Danhage – gitara, chórki

Rikard Zander – klawisze, chórki

Jonas Ekdahl - perkusja

Johan Niemann – gitara basowa, chórki

Tides From Nebula

Zespół został założony w 2008 roku. Ich debiutancki album zatytułowany "Aura" to 50 minut energetycznej, przestrzennej i przede wszystkim bardzo emocjonalnej gitarowej muzyki instrumentalnej. Album, wydany w marcu 2009 roku, został bardzo entuzjastycznie odebrany zarówno przez krytyków jak i słuchaczy, a także zebrał wyśmienite noty w prasie polskiej i zagranicznej. W krótkim czasie zespół stał się najważniejszym polskim zespołem post-rockowym i jednym z najlepszych polskich „towarów eksportowych”. Zyskał też opinię wyśmienitego zespołu koncertowego. Drugi album formacji “Earthshine” ukazał się w maju 2011 roku. By odciąć się od codziennego otoczenia, część kompozycji muzycy stworzyli w górach, w nowym, inspirującym otoczeniu. Do realizacji całego przedsięwzięcia przyłączył się, w roli producenta, Zbigniew Preisner. Jego odmienne spojrzenie na kompozycje zespołu, pozwoliły muzyce Tides From Nebula osiągnąć nowy wymiar. Nową płytę docenił zespół Riverside, który zaprosił Tides From Nebula do uczestniczenia w ich europejskiej trasie koncertowej. Przez kolejne półtora roku zespół skoncentrował się na promowaniu albumu i koncertów (łącznie ok. 100). Swoją główną uwagę muzycy skupili na promocji  poza Polską, co zaowocowało koncertami w całej Europie. Zespół odwiedził po raz pierwszy Moskwę, gdzie zagrał przed 600 osobową publicznością. Pobił swój frekwencyjny rekord w Sofii, gdzie na koncert zabrakło biletów. W międzyczasie, w maju 2012 roku wydał ponownie zmiksowaną i zremasterowaną debiutancką płytę „Aura”. Na początku 2013 roku, zespół skupił się na pisaniu kolejnego materiału. Nowe inspiracje oraz fascynacje po raz kolejny poprowadziły zespół w nowe brzmienia, czego efektem było zaproszenie do współpracy Christera Andre Cederbera, producenta płyty "Weather Systems" zespołu Anathema. W czerwcu 2013 roku w studiu Rolling Tapes w Srebnej Górze zespół zarejestrował swój trzeci album – "Eternal Movement". Płyta ukazała się jesienią 2013 roku. Sami muzycy uważają, że jest to najbarwniejszy i najdynamiczniejszy album w ich dorobku.

 

Tides From Nebula – skład:

Tomasz Stołowski - perkusja

Maciej Karbowski – gitara, klawisze

Adam Waleszyński - gitara

Przemek Węgłowski – gitara basowa

Metal Mind Productions

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły