Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Elend - Les Ténèbres Du Dehors

Les Ténèbres Du Dehors, Elend

Ciężko by było tak po prostu napisać czym jest „Les Ténèbres Du Dehors” i czym jest Elend. Nie jest to zwykła płyta muzyczna, nie jest to nic ziemskiego, namacalnego. Nie jest to sztuka, którą można spotkać gdziekolwiek indziej i porównać z czymkolwiek innym. „Les Ténèbres Du Dehors” to brama do niebios, anielska protekcja nad zbłąkaną duszą, eteryczna wizja czyśćcowego niepokoju. To bolesna błogość i kompletne wygaszenie świadomości w pełnej cierpienia nirwanie.

Podniebny pejzaż ukazany jest za pomocą instrumentów smyczkowych i klawiszowych oraz wokali. Tylko. Więcej nie trzeba, aby przenieść słuchacza poza znane mu wymiary i oderwać od rzeczywistości. Tyle wystarczy aby wytworzyć atmosferę grozy w jasnej poświacie światłości wiekuistej. W hipnotyzującym spokoju buzuje tu wulkan emocji, kłębowisko uczuć i huśtawka nastrojów. Człowiek unosi się w tym niczym pyłek na wietrze, a jednocześnie jest przybity do siedzenia, nie mogąc się poruszyć. Napawa się niesamowitym pięknem i przeżywa wszystkie próby jego zakłócania. A są one nieustające. Burzliwe prądy wznoszą się kotłują, niczym porywista burza, trzymają w niepokoju i nie dają ukojenia. W bezmiarze chaosu nie znajdziemy równowagi, a tylko niepewność i ulotność chwili.

Oczywiście smyczki z pianinem niosą cały ten chorał w górę i są odpowiedzialne za wytworzoną atmosferę, ale „Les Ténèbres Du Dehors” to przede wszystkim płyta wokalna. Dwa soprany, najczęściej w łacinie, świecą pełnym blaskiem, a głos męski, w języku angielskim, niesie narrację od posępnych monologów, po pełne szaleństwa wrzaski.

A czy jest to lekka i łatwa sztuka? Absolutnie nie. Wymaga dużo skupienia i koncentracji. Nie dla każdego będzie strawna i nie każdy będzie w stanie się w nią wgryźć. Tym bardziej, że płyta jest długa, a soprany z biegiem czasu stają się męczące. Sam przekonywałem się bardzo długo, a mój zachwyt nie jest wcale zupełny. Z pewnością jednak doceniam.

Tracklista:

1 Nocturne

2 Ethereal Journey

3 The Luciferian Revolution

4 Eden (The Angel In The Garden)

5 The Silence Of Light

6 Antiene

7 Dancing Under The Closed Eyes Of Paradise

8 Les Ténèbres Du Dehors

Wydawca: Holy Records (1996)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły