Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Muzyka :

Electric Uranus / X-NAVI:ET - Voices of the Cosmos

Projekt "Voices Of Cosmos" stanowi artystyczno-edukacyjną inicjatywę stworzną przez dwóch muzyków: Rafała Iwańskiego (X-NAVI:ET) i Wojciecha Ziębę (Electric Uranus). Obaj artyści posiadają duże doświadczenie w dziedzinie muzyki elektroakustycznej. W nagraniach zamieszczonych na płycie wykorzystano oryginalne sygnały i dźwięki pochodzenia pozaziemskiego pozyskane za pośrednictwem radioteleskopów (pulsary), nagrania archiwalne z kilku misji kosmicznych i dźwieki przestrzeni kosmicznej. Każdy z muzyków przygotował indywidualnie 3 utwory, które składają się na 40 minutowy album. 
Ścieżki instrumentalne zagrane i dograne pod rytmy i tony "dźwięków kosmosu" są bogate sonorystycznie i stworzone przy użyciu instrumentów elektronicznych i akustycznych z wykorzystaniem interesującego instrumentarium. Jest to jedyna taka inicjatywa muzyczna w Polsce, w której wykorzystuje się oryginalne zapisy przestrzeni kosmicznej. Projekt powstał w ścisłej współpracy z Sebastianem Soberskim, astronomem z Centrum Radioastronomii UMK w Toruniu i kierownikiem Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu i uzyskał uznanie w środowisku naukowym ciesząc się dużym zainteresowaniem oraz poparciem. Na krążku dodatkowo zamieszcono dwa utwory w wersji video - specjalnie na to wydawnictwo stworzone przez Chrisa Konkyego obrazy video-art. Rafał Iwański i Wojciech Zięba w ramach projektu "Voices Of Cosmos" występują też wspólnie z koncertami w planetariach i obserwatoriach astronomicznych, prezentując specjalny audiowizualny program live oparty częściowo na materiale z płyty CD. Więcej inforacji o projekcie na stronie: www.voicesofthecosmos.comZawartość płyty "Voices Of Cosmos" to elektro-akustyczne dźwięki w klimatach dark ambientowych (chociaż nie powinno się określać tej płyty mianem gatunku). Na krążku dodatkowo znajdują się dwa kawałki w wersji video. Specjalnie na to wydawnictwo i do wybranych utworów stworzone zostały dwa obrazy video-art., za które odpowiedzialny jest Chris Konky. Płyta "Voices Of Cosmos" jest wydana wspólnie przez Beast Of Prey i Eter Records w pięknym trzypanelowym digipacku. Electric Uranus to projekt muzyczny Wojciecha Zięby, założyciela wydawnictwa płytowego Beast Of Prey, od ponad dekady promującego i wspierającego szeroko pojmowaną muzykę elektroniczną, akustyczną i eksperymentalną. Electric Uranus tworzy muzykę przy użyciu urządzeń elektroakustycznych i różnego rodzaju zapisów dźwiękowych przestrzeni kosmicznej, stratosfery i urządzeń pomiarowych. Pozaziemskie sygnały i częstotliwości stapiają się w wyjątkowy sposób z eksperymentalną stylistyką muzyczną sprawiając, że projekt znacząco wyróżnia się w świecie współczesnej muzyki elektronicznej. Podczas koncertów Electric Uranus generuje dźwięki za pośrednictwem analogowo-cyfrowych urządzeń oraz zespołu efektów dźwiękowych i łączy je z dźwiękami wytwarzanymi za pośrednictwem nietypowych instrumentów muzycznych i przedmiotów o interesujących właściwościach akustycznych takich jak złom, blachy stalowe, pręty, sprężyny czy piły tarczowe. W skład oryginalnego instrumentarium wchodzą też różnego rodzaju dzwonki, instrumenty burzowe, instrumenty strunowe czy części instrumentów drewnianych.
X-NAVI:ET to projekt muzyczny Rafała Iwańskiego, artysty dźwięku, perkusjonisty, współzałożyciela i muzyka grupy HATI. Elektroakustyczne kompozycje X-NAVI:ET powstają w wyniku intuicyjnej improwizacji i budowane są na brzmieniu modyfikowanych analogowo i cyfrowo instrumentów elektronicznych i akustycznych oraz nagrań terenowych i dźwięków znalezionych, także pochodzenia pozaziemskiego. Rafał Iwański używa wielu instrumentów etnicznych z różnych stron świata oraz instrumentów własnej konstrukcji i pochodzących z recyclingu. Organiczne struktury muzyczne konstruowane są przy użyciu generatorów tonów, analogowych maszyn filtrów i szeregu efektów elektronicznych. Integracyjne podejście do materii dźwiękowej sprawia, że projekt jest zjawiskiem bardzo oryginalnym w świecie współczesnej muzyki eksperymentalnej. X-NAVI:ET to medium dla strumieni dźwięków słyszalnych i niesłyszalnych, płynących z odwiecznej otchłani i bezkresnej przestrzeni - ku muzyce nadświadomej kosmicznej energii.
Tracklista:
01. Start (Mercury-Atlas 7)02. PSR 0950+08 (Close Encounters with an Alien Ghost)03. The Astrophysics (1952-1960)04. PSR 0833-45 (Vela Pulsar)05. Pulse 5, 6, 7 and 8 (Jupiter, Saturn, Uranus and Neptune)06. PSR 0950+08 (X-Ray Emission)
Wydawca: Beast Of Prey (2012)
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły