Wracać wciąż do domu Le Guin
Paradoks
Recenzje :

Draco Hypnalis - Balance of Moments

W ubiegłym roku Draco Hypnalis promował “Balance of Moments” na mini trasie w naszym kraju. Nie miałem okazji być na którymś z tych koncertów tak więc nie wiem jak materiał z najnowszego wydawnictwa Czechów wypada na żywo, ale w domowych pieleszach “Balance of Moments” wypada co najwyżej przyzwoicie.
Na wstępie zaznaczę, że ci, którzy od muzyki oczekują dużo smoły, bluźnierstwa i siarki więcej niż w tanim winie na “Balance of Moments” nie znajdą praktycznie nic dla siebie. Draco Hypnalis gra bowiem neoklasyczny metal czyli muzykę wielowątkową, progresywną z mocnym odniesieniem do twórczości kompozytorów muzyki symfonicznej takich jak chociażby Szostakowicz. W tym aspekcie muzyka zespołu może kojarzyć się próbą wplecenia motywów muzyki klasycznej przez Esqarial na albumie „Klassika”. Jednak w wydaniu ekipy Pająka ta próba podobała mi się zdecydowanie bardziej. Czesi bowiem momentami zdają się zapominać, że umiejętność heblowania gryfu w tempie najlepszych osiągów bolidu nie gwarantuje muzyki na wysokim poziomie. Takie momenty plus kompozycje, w których forma zdecydowanie przerasta treść (najsłabszy na płycie „Shostakovich”)  zacierają pozytywne wrażenie jakie zostawia po sobie otwierający „We Are Only Dewdrops”. Nie jest tego w stanie zmienić trzeci w kolejce, najbardziej melodyjny i rozpędzony  „Beyond the Bent Seas” oraz przedostatni „Star Chasing Coyote”, w którym zespół udanie wypracowuje złoty środek między barokowym rozpasaniem, a metalowym pazurem.

Nierówny poziom kompozycji, wynikający z nadmiernej chęci zademonstrowania światu wysokich umiejętności władania instrumentami, jest mankamentem, który najbardziej drażni w muzyce Draco Hypnalis. A wystarczyło powściągnąć swoje wirtuozerskie zapędy i dorzucić trochę więcej ciężkich, metalowych partii by z tego albumu stworzyć materiał, który zapadnie w pamięci na dłużej niż tydzień. Może uda się następnym razem bo potencjał jest ogromny.    

Ocena: 6,5/10

Tracklista:
01. We Are Only Dewdrops         
02. Shostakovich     
03. Beyond the Bent Seas     
04. Étude Variable     
05. Perceive the Shadow Spears     
06. The Woe of Passing     
07. Star Chasing Coyote     
08. Balance of Moments

Wydawca: Zero Budget Productions (2012)

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły