Ohlsson
Zadra
Recenzje :

Deminomde - Cygnus Oddyssey

Demimonde, Mutant Star, Cygnus Oddysey, space metal

Demimonde z Pragi istniał już w latach dziewięćdziesiątych i na koniec swojej ówczesnej działalności wydał eksperymentalny album „Mutant Star”. Ja o nim nie słyszałem, ale w przesłanej notce zespół chwali się jego dużym sukcesem. Po szesnastu latach od tego wydarzenia odrodzili się w połowie oryginalnego składu i postanowili kontynuować swoją kosmiczną przygodę, czego efektem jest „Cygnus Oddysey”. Taka pogmatwana i nasączona elektroniką muzyka zowie się space metalem i Demimonde jest jego rdzennym przedstawicielem.

 

Już samo intro z poważnymi zapowiedziami, przenosi nas na pokład jakiegoś wahadłowca, który zaczyna przemierzać kolejne strefy atmosfery, aby dotrzeć do całkiem nieznanych i niezbadanych światów i czasoprzestrzeni. Rytmiczne, poszatkowane riffy pourywane są świdrującymi dźwiękami międzyplanetarnej generacji oraz przestrzennymi klawiszami. Kolejne elektryczne burze, deszcze meteorytów i gęste mgławice przewalają się jak w kalejdoskopie, a rozmaitość wokali tylko potęguje tę karuzelę nastrojów. Przesterowane teksty, szepty, ciężkie growlingi, czyste śpiewy i orkiestralne chóry, wraz z muzyką, tworzą zawiłe kombinacje dźwięku i prawie, by można rzec, obrazu.

Ta orkiestralność najlepiej sprawdza się w trzecim „Event Horizon” i w ogóle jest to chyba najlepszy numer na tej płycie. Wszędzie jest pełno mroku, zapierającej dech tajemniczości i przytłaczającej atmosfery. Elementy elektroniczne skutecznie rozrywają świadomość i kierują ją w stronę nieodkrytych dotąd wymiarów. Taki jest też, w całości ambientowy „Data Breed” będący wstępem do uderzającego syntezatorową kakofonią „Singularity”. Zresztą tytuł tego kawałka idealnie oddaje charakter muzyki Demimonde. Płyta ciekawa, wkręcająca i potrafiąca przenieść daleko poza ziemską atmosferę.

 

Tracklista:

01. The Final Destiny (Prelude)

02. The Generation Ship

03. Event Horizon

04. Te Kore

05. Data Breed (interlude)

06. Singularity (Absolute Word Explanation)

07. Laval Formation

08. Dark Matter

Wydawca: MetalGate (2016)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły