Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Felietony :

Czy obraz gotyku posunął się w popkulturze za daleko?

Gotyk, Subkultura Gotycka, Wampir, Drakula

Wizerunek gotyku jest teraz tak powszechny w kulturze popularnej, że można mówić o jego zamazywaniu się. W jakimś sensie można nawet twierdzić, że popularny wizerunek kultury gotyckiej graniczy z brakiem szacunku dla niej. Sam fakt, że wampiry są teraz postrzegane jako symbol seksu przez ludzi, którzy boją się zasnąć samemu w ciemnym pokoju jest więcej niż wystarczającym powodem, dla opisania dlaczego Saga Zmierzch jest po prostu szkodliwa.

Historia Drakuli powinna pozostać nieznana

Wampiry i ich styl wydają się być niezwykle chętnie wykorzystywane ze względu na ich romantyczny obraz zarówno Hollywoodzkich produkcjach jak i programach telewizyjnych. Ostatnio jednak, gotyckie wyobrażenie wampirów zostało ekstremalnie wyeksploatowane przez bardzo mizerne adaptacje klasycznych dzieł, które powinny być pozostawione w spokoju, jeśli producenci nie mieli zamiaru zrobić tego porządnie

Jonathan Rhys-Meyers zagrał serialu “Dracula” z 2013 roku, w którym wykreowano go jako Amerykańskiego przedsiębiorcę, który dopiero co przyjechał do Londynu. Przez to, że gotyckie filmy i programy telewizyjne lubią przedstawiać Londyn jako stolicę wszelkiej przestępczości spowodował że obraz Londynu stał mocno nadużywany I znudził się widzom. Ostatecznie, serial “Dracula” został oceniona jedynue na 52% Rotten Tomatoes i show został odwołany po jednym sezonie.

“Dracula Untold” jest kolejnym przykładem tego, jak maltretowany jest najsłynniejszy historyczny wampir. W serialu z 2014, który próbował opowiedzieć historię pochodzenia Draculi zagrał Luke Evans. Po emisji serialowi udało się mu uzyskać zaledwie 22% w rankingu na Rotten Tomatoes.

Nieśmiertelny romans ściąga wampiry do kasyna

Wampiry zainspirowały nawet twórców oprogramowania, pracujących dla przemysłu rozrywkowego I kasyn gry. Dla przykładu Microgaming zaprezentowało swój onlinowy automat Immortal Romance w 2011 – kilka lat po boomie wywołanym sagą „Zmierzch”. Szybki rzut oka na stronę paypal-casinos.co pokazuje, że gra w wampirycznym temacie jest popularna wśród szerokiej gamy gier hazardowych. „Zmierzch”, „Czysta krew”, „Dzienniki wampirów” to oczywiście filmy z których zaczerpnięta została inspiracja. Dwie młode kobiety i dwóch młodych mężczyzn tworzą czteroosobową obsadę przystojnych Wampirów żyjących w latach dwudziestych. Aby utworzyć gotycki klimat, Microgaming używa gotyckiej czcionki do wyświetlania loga i symboli w grze. W obronie Immortal Romance można powiedzieć, że był pierwszy w swojej branży. Późniejsze naśladujące go produkty w jeszcze gorszy sposób wyeksploatowały temat.

Pokazanie gotyckiego wizerunku może też pójść dobrze

Nie ma żadnych wątpliwości, że wampiry i wizerunek gotyku zostały nadmiernie wykorzystane w ciągu ostatnich dziesięciu lat, i że wiele programów telewizyjnych i filmów ucierało z powodu urągającej przyzwoitości jakości produkcji. Oczywiście, nie oznacza to, że wampirów i gotyku należy unikać teraz całkowicie unikać Nadal istnieje zapotrzebowanie na te historie, ale tylko wtedy, gdy opowiada je się w dobry sposób. Penny Dreadful, wystartowała w 2014 roku i powróci z trzecim sezonaem w 2015 roku. Dobrej jakości scenariusz i zapierające dech w piersiach zdjęcia, są tym, co czyni ten serial tak wciągającym. Jest to szczególnie imponujące jeśli wziąć pod uwagę, że ikoniczne postacie literackie są zestawione razem z takimi jak: Dracula, Frankenstein i Portret Doriana Graya.

Komentarze
lord_setherial : Ja pierdziele,padłem po przeczytaniu. Interesujące teorie...
Krasnal_Adamu : Nie wiedziałem, że "Zmierzch" sprawił, że wampiry zaczęły być...
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły