Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Chimaira - Implements Of Destruction

 The Impossibility Of Reason, Chimaira, metalcore, Roadrunner Records, Metal Mind Productions, ambient, groove metal

„The Impossibility Of Reason” to drugi album Chimaira, na którym zespół zwrócił się ku bardziej metalcoreowym dźwiękom. Płyta jest mocna w gitarowo perkusyjnych podkładach i ryczących wokalach, a jednocześnie melodyjna, co powoduje wybuchową mieszankę. Wydaniem ponownie zajął się Roadrunner Records, ale jednocześnie wyszła w Polsce za sprawą Metal Mind Productions.

 

Słychać tu dużą spójność między metalcoreową siłą rażenia i melodyką utworów. Z nawałnic ciężkich i naszpikowanych perkusyjnym gradem riffów wyłaniają się zwolnienia, przestrzenniejsze momenty i chwytliwe wokale. Najbardziej charakterystyczny jest „Down Again” ze względu na czysty i taki rozwlekły wokalnie refren. Jest to numer, który zaczyna się spokojnie i mimo wzmocnień, utrzymuje tą swoją luźniejszą konwencję. Drugim takim, już całkowicie powolnym, utworem jest „Crawl”. Również tu znajdziemy czysty i rozciągnięty śpiew, naprzemiennie z głęboko zachrypniętymi rykami. Tworzy to melodyjny walec z refrenem pasującym do muzyki: „I will crawl on broken knees…”. Trochę tej ślamazarności i czystości śpiewu jest także w „Stigmurder”, ale to jest już zupełnie inny, mocniejszy kawałek z  zestawem gitarowych solówek.

Pozostałe hity z tego albumu wyróżniają się krzykliwymi frazami jak w „Clensation”, „Pure Hatered”, „The Dehumanizihng Process”, „Eyes Of The Criminal”, czy wybuchowy „Overlooked”. W tych piosenkach Chimaira uderza ze zwiększoną mocą. Mogą co prawda zdarzyć się progresywne zagrywki, chwile wyciszenia, nie zawsze jest też szybko, szczególnie w „Eyes Of The Criminal”, ale zasadniczo płyta jest bardziej żywa niż wolna, a przez cały czas ciężka gitarowo.

Jak dla mnie jednak wszystko co najlepsze nadchodzi wraz z ostatnim „Implements Of Destruction”. Jest to utwór instrumentalny, w którym ujawniają się prawdziwe umiejętności instrumentalne Chimaira. Jest to bardzo długi ciąg zaskakującego i wyśrubowanego grania, który zaczyna się akustycznie, a kończy ambientowymi szumami i sprzężeniami. W środku zaś dużo progresywności, melodyjności, ale i technicznych łamańców. No i ten numer to znakomita robota perkusji, która zresztą jest bardzo aktywna na całej płycie i oprócz samej gry imponuje znakomitym brzmieniem.

„The Impossibility Of Reason” zdaje się być albumem, na którym odnaleziono złoty środek między różnymi aspektami grooveowego hałasu, raz czyniąc go żwawym, raz ociężałym, ubierając go w charczący brud i lekką przystępność, a na koniec serwując znakomity deser. Wszystko to finalnie daje bardzo dobrą płytę.

 

Tracklista:

01. Cleansation
02. The Impossibility Of Reason
03. Pictures In The Gold Room
04. Power Trip
05. Down Again
06. Pure Hatred
07. The Dehumanizing Process
08. Crawl
09. Stigmurder
10. Eyes Of A Criminal
11. Overlooked
12. Implements Of Destruction

Wydawca: Roadrunner Records (2003)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły