Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Muzyka :

Black Glass - Morphine

Na stronie internetowej Black Glass można pobrać "Morphine" - ostatni album niezależnego dark-ambientowego projektu. Aby pobrać album wystarczy tylko rozwiązać czekającą tam na was zagadkę. Mroczne, winylowe opowieści pełne szumów, trzasków, brudów lo-fi - tak w skrócie można opisać twórczość tego zespołu. Tętniąca warstwa rytmiczna, różnorodność kompozycyjna, oryginalne i dopracowane brzmienie oraz hipnotyczny klimat wszystkich albumów to zasługa Mirrormana, który jest twórcą projektu i kompozytorem wszystkich jego utworów.
Znakiem rozpoznawczym ostatnich trzech albumów Black Glass ("Morphine", "Mirranda", "Sapphiro Crimes") jest także przejmujący, somnabuliczny wokal kobiecy - tak śpiewa  Idden, druga połowa projektu. Z kolei na debiutanckiej płycie zespołu - "Inside", wszystkie partie wokalne zarejestrowała Joanna Leyko. Obie wokalistki są także autorkami tekstów.

Podobnie jak na swojej oficjalnej stronie, Mirrorman udostępnił wybrany album za darmo w formie download oraz pozostałe płyty projektu w postaci odsłuchu kilkudziesięciosekundowych fragmentów wszystkich utworów. Wszystkie płyty projektu można także nabyć poprzez stronę internetową.

Po zapoznaniu się z muzyką Black Glass nasuwają się niejednoznaczne skojarzenia - z pewnością dużo w tej muzyce dark-ambientowego klimatu, słychać niebywała wręcz dbałość w kwestii brzmienia i struktury utworów, które wielokrotnie wymykają się jakimkolwiek standardom kompozycyjnym.

Hipnotyczne linie wokalne, wykonywane przez Idden, wzmacniają dodatkowo nastrój tej muzyki. Jak mówi Mirrorman: "Black Glass to muzyka, która była komponowana i nagrywana latami bezsennych nocy" - i to w rzeczy samej słychać w tych dźwiękach.

"Morphine", choć jest tylko EP-ką, to tygiel klimatów tak charakterystycznych dla tego projektu - od klasycznych instrumentów jak gitara, fortepian, instrumenty smyczkowe po przetworzone, "wykręcone" dźwięki, przepuszczane przez całe łańcuchy efektów analogowych co w rezultacie dało spektakularny efekt brzmieniowy.

Właśnie brzmienie, obok partii wokalnych, zdaje się być jednym z najważniejszych znaków rozpoznawczych Black Glass. "W przypadku wszystkich albumów  Black Glass łatwiej wymienić syntezatory, na których nie grałem niż te, których użyłem podczas pracy w studiu. Partie instrumentalne Black Glass to wręcz historia rozwoju instrumentów klawiszowych - od Fender Rhodesa i Minimooga po najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie" - powiedział w rozmowie z nami Mirrorman.

Zapytany o historię i przekaz  Black Glass, przez który od początku istnienia przewija się tajemnicza postać kobiety o imieniu Mirranda, mirrorman zagadkowo odpowiedział: "nieistotne jest czy znałeś Mirrandę czy nie, czy wierzysz w to, że żyła czy nie…wszyscy codziennie nosimy jej część w naszych sercach".

W "Dzienniku" możecie zagłębić się w słowa - głównie autorstwa Mirrormana, które z pewnością uzupełniają muzykę.

Z kolei w sekcji "chwile" można obejrzeć zdjęciową galerię "Wzlot i upadek Mirrandy" autorstwa Marty Skłodowskiej, która jest także autorką zdjęć wykorzystanych na wszystkich okładkach Black Glass.

Obecnie zespół nagrywa najnowszą płytę "Holy Rain", która jak przyznał w rozmowie Mirrorman, jest ostatnim materiałem tego projektu: "Wszystko co chciałem opowiedzieć zostało powiedziane… dalej musiałbym już otworzyć drzwi, a wtedy nic nie pozostałoby takie same…".

Na płycie będzie można usłyszeć sporo gości, których mirrorman zaprosił do współudziału w najnowszym dziele.

Mirrorman: "Goście, którzy znaleźli się na najnowszej płycie Black Glass to efekt moich fascynacji z ostatnich lat… nie słucham dużo muzyki, ale to co zostaje po filtrowaniu dźwięków zewnętrznych zapada we mnie na długo. Te osoby zostały właśnie w ten sposób "przefiltrowane" przeze mnie".

Oprócz członków Black Glass na "Holy Rain" wystąpią: Piotr "Glaca" Mohammed ze Sweet Nosie, Devi Gottschlich z Idiom Of Sad, Anju Sharda, Andrea Schroeder oraz Tim Kruskamp z Dead Tree Symphony.

Premiera nowej płyty planowana jest na początek listopada.

Oficjalna strona internetowa: www.blackglass.pl
Komentarze
sums : Muszę przyznać ze niewiele polskich projektów dark-ambientowych było...
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły