Paradoks
Zadra
Encyklopedia :

Black Canvas

Początki zabrzańskiego trio Black Canvas sięgają 2006 roku. Inicjatorem powstania zespołu był Kamil Krasoń, który do wspólnego projektu muzycznego zaprosił swojego przyjaciela z liceum - Jana Babicza. Wcześniej Kamil zajmował się produkcją muzyczną, Jan natomiast był członkiem zespołu heavymetalowego, w którym pełnił role wokalisty oraz gitarzysty. W tym samym czasie Kamil rozpoczął prace nad nowymi produkcjami. Powstały wówczas pierwsze nagrania zatytułowane "Wonders Of Flame" oraz "Solitude".

Kierunek muzyczny zapoczątkowany przez Kamila zyskał aprobatę Jana, w efekcie czego przyjął on propozycje współtworzenia projektu. W tym czasie powstała nazwa zespołu, wywodząca się od fragmentu tekstu pierwszego utworu - Black Canvas. Muzyka zespołu to wypadkowa szeroko pojmowanego nurtu alternatywnego, po rozległe obszary electro, synth, electro-industrialu oraz dzięki brzmieniu żywych gitar elementów rocka.

Materiał na debiutancki album zatytułowany "Musher”,  został zarejestrowany latem 2007 roku. W międzyczasie do zespołu dołączył basista Michał "Szynka" Szendzielorz, grający wcześniej wspólnie z Janem w jednym zespole. Pomimo ukończenia prac nad albumem już pod koniec tego samego roku, trio nie mogło kontynuować działalności z uwagi na natłok obowiązków i spraw osobistych. Wówczas projekt został zawieszony do odwołania. Muzycy spotkali się ponownie jesienią 2008 roku, na planie pierwszego teledysku do utworu "Solitude", krótko potem debiutując w Irlandii na radiowej antenie Dublin City FM. Muzyka Black Canvas była także obecna wielokrotnie podczas licznych spotkań w ramach imprez organizowanych przez fanów Depeche Mode. Jednak pomimo chwilowego zrywu, zespół w dalszym ciągu nie był w stanie podjąć konkretnych działań w związku z ewentualną dalszą muzyczną drogą.

Dopiero pod koniec 2009 roku, po kilku udanych koncertowych występach, członkowie zespołu podjęli decyzję o całkowitym zaangażowaniu i oddaniu się w tworzenie zapoczątkowanego projektu. Na początku listopada 2010 roku wystartowała oficjalna strona internetowa zespołu, wraz z kanałem YouTube. W celu promocji Black Canvas udostępniło na swojej stronie internetowej debiutancki album "Musher" trzymany do tej pory "w szufladzie". Na witrynie ukazały się również teledyski do singli promujących płytę: "Solitude", "Lean Back", "Red Eyes" oraz "Pyromaniac". Black Canvas mają na swoim koncie również remiksy m.in. Depeche Mode.

Od samego początku istotną rolę w twórczości grupy stanowią zarówno anglojęzyczne teksty, charakterystyczny wokal, aranżacje jak i specyficzny rozpoznawalny klimat kompozycji Black Canvas, łączący w swojej muzyce elementy muzycznego sacrum, wielowymiarowości a nawet melancholii.

Muzyka Black Canvas z debiutanckiego albumu „Musher”, prezentowana była      m.in. w irlandzkich stacjach radiowych: Dublin City FM, Near FM, a także w UK na antenie radia All FM w Manchasterze. Zespół zadebiutował również na łamach tygodnika Polska Times, wydawanego dla Polonii w Irlandii, który zamieścił obszerny tekst na temat muzyki Black Canvas.

Aktualnie muzycy pracują nad nowym materiałem. Już niebawem Black Canvas wraca do studia aby rozpocząć realizację nagrań do nowego albumu.

Tygodnik Polska Times wydawany dla Polonii w Irlandii napisał o Black Canvas m.in. "Od samego początku istotną rolę w twórczości grupy stanowią zarówno anglojęzyczne teksty, charyzmatyczny wokal, aranżacje ale i charakterystyczny klimat kompozycji Black Canvas. Muzyka zespołu to klimatyczne brzmienia zapadające w wyobraźnię słuchacza niczym dźwiękowe krajobrazy w przestrzeni umysłu. „Musher” to muzyczna podróż pełna estetycznych, elektronicznych, przeszywających brzmień, które w połączeniu z dźwiękami gitar sprawiają, że właśnie  ta muzyczna podróż to podróż w najdalsze zakamarki wyobraźni. Album staje się, wielowarstwową podróżą w głąb siebie, podróżą zaznaczoną charyzmatycznym wokalem odnajdującym ścieżki pomiędzy kolejnymi utworami. Muzyka Black Canvas to podróż wśród  dźwiękowych, słownych kontrastów, złożonych na mocnych muzycznych fundamentach. "Musher" to opowieść w której słowa, ich  charakterystyczny klimat, a przy tm spinajaca je w jedną spójną całość muzyka, tworzą  muzyczny bezkres, z dala od komercyjności, naznaczony szczególnym klimatem a przy tym radością i pasją tworzenia muzyki...".

Skład:

Jan Babicz - wokal, gitara elektryczna
Kamil Krasoń - instrumenty klawiszowe, produkcja, teksty
Michał "Szynka" Szendzielorz - gitara basowa

Dyskografia:

Musher (2010)

Oficjalna strona internetowa: www.blackcanvas.pl
MySpace: www.myspace.com/blackcanvasbc
YouTube: www.youtube.com/BlackCanvasTV
Twitter: twitter.com/BlackCanvasBC
Management: Jacek Jaszczyk
E-mail: jacjot@poczta.onet.pl

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły