Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Recenzje :

Ammanas - Omen Ex Tenebrosum

Ammanas black metal, Omen Ex Tenebrosum, Heerwegen Tod Production, Brotherhood Of Light

Ammanas to black metalowy zespół z Władywostoku, który zadebiutował w 2019 roku płytą „Omen Ex Tenebrosum”. Wydawcą albumu na płycie CD jest polska wytwórnia Heerwegen Tod Production, a w 2020 wyszła też limitowana reedycja kasetowa za sprawą amerykańskiej Brotherhood Of Light. Repertuar na obu wersjach jest ten sam i zawiera osiem czarnych hymnów nieznacznie przekraczających pół godziny muzyki.

„Omen Ex Tenebrosum” to płyta trzyjęzyczna, gdyż oprócz angielskiego i rosyjskiego, pierwszy „Pater Noster Satanes” jest po łacinie. Po łacinie są także pozostałe tytuły, ale teksty już nie. Niewielka to jednak różnica, bowiem histeryczny wokal nie pozwala za bardzo na wychwytywanie słów, choć oprócz tego paranoicznego krzyku pojawiają się i czyste chóry. Nadają one podniosłości temu czarnemu wirowi, który kręci się szaleńczo dookoła głowy i powoduje hipnotyczny zamęt. Natomiast blackowe wokale są wtopione w gitary i razem z nimi stanowią o płynności i melodyjności przekazu. Ciekawostką jest fakt, że za wszystkie instrumenty odpowiada tu jeden człowiek, a oprócz niego w zespole jest aż trzech wokalistów, więc barwy się zmieniają, choć nie na tyle, żeby stanowiło to jakąś istotną różnicę.

Jako drugi planowo powinien być numer po rosyjsku, ale nie jest, bo tracklista w okładce płyty napisana jest w błędnej kolejności, więc jak ktoś jest bardzo dociekliwy to pod spodem podaję prawidłowy rozkład utworów.

Jest to wściekła i intensywna litania, która sunie wartko niczym rwąca rzeka. Ma silny prąd i zagospodarowaną przestrzeń. Jest ostro, ale spójnie i kolejne riffy układają się harmonijnie i otwierają szerokie horyzonty. Przez cały czas wtóruje im gęsta i pełna nieustających przejść perkusja. Zazwyczaj jest szybko, ale jest i trochę zwolnień, jak choćby w „Deus Obscuri”. W pierwszym i ostatnim kawałku jest też trochę tej chóralności co dodaje atmosfery. Zresztą cała płyta ma swój klimat i potrafi wciągnąć.

Tracklista:

1. Pater Noster Satanes
2. Exitium
3. Sacralis Ignis
4. Ceremonia Tumultus
5. Laudem Mortis
6. Vanitas
7. Deus Obscuri
8. Hymnus Odio

Wydawca: Heerwegen Tod Production (2019)

Ocena szkolna: 4

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły