Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Alice In Chains - The Devil Put Dinosaurs Here

The Devil Put Dinosaurs Here, Alice In Chains, William DuVallem, Black Gives Way To Blue

„The Devil Put Dinosaurs Here” to druga płyta Alice In Chains po wieloletniej przerwie i druga z nowym frontmanem Williamem DuVallem. Miała być przełamaniem, pokazaniem, że udany powrót na „Black Gives Way To Blue” nie był jednorazowym zrywem, a zespół stać na nowe i wciąż może iść do przodu. Tymczasem odbiór był raczej stonowany i choć trudno by było nie docenić tego długiego i pełnego depresji albumu, to jednak do zachwytów chyba też daleko.

Na pewno Alice In Chains nie sposób odmówić klimatu. Bryluje w tym utwór tytułowy, który wkręca w psychodeliczną, falującą fatamorganą pustynną wizję, ale cała ta muzyka jest jak powolne przesypywanie piasku przez palce i wypatrywanie w nim kamieni. Czasem pojawią się jakieś wyblakłe barwy, czasem coś zabłyszczy jak „Voices”, „Low Ceiling” albo „Choke”, ale nie zmienia to faktu, że siedzimy wciąż w tej samej pozycji, nasze kończyny są ciężkie, umysł zasnuty mulistym oparem, myśli błądzą daleko, a my bujamy się w powolnym, ciężkim rytmie i sypiemy, sypiemy i sypiemy… Słońce pali, w gardle suszy, bas dogniata, jednostajnie melodyjny śpiew rozmywa obrazy. Wydaje się, że czas stanął w miejscu, że trwa to już wieczność, ale my wciąż sypiemy. Z jednego miejsca na drugie.

No i teraz pytanie czy ktoś to lubi. Tak sobie siedzieć i ten piach przesypywać. Jeżeli tak, to „The Devil Put Dinosaurs Here” będzie płytą dla niego. Jest w tym coś przyciągającego. Jest coś co nie pozwala wstać i zająć się czymś innym. Można się wciągnąć i zamulić, tylko zależy na jak długo. Mi ta płyta w wielu miejscach się podoba, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że jest monotonna. Im dłużej trwa, tym oczy zaczynają się oswajać z fatamorganą, wizje normalnieją, a przy lepszej wzrokowej percepcji człowiek zaczyna spoglądać ukradkiem na tracklistę ile to jeszcze do końca. I, mimo że czuję, że jest to dobra muzyka, to nie dziwię się, że wywołała mieszane uczucia. Sam właśnie takie mam.

Tracklista:

01. Hollow
02. Pretty Done
03. Stone
04. Voices
05. The Devil Put Dinosaurs Here
06. Lab Monkey
07. Low Ceiling
08. Breath On A Window
09. Scalpel
10. Phantom Limb
11. Hung On A Hook
12. Choke

Wydawca: Capitol Records (2013)

Ocena szkolna: 4

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły