Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Muzyka :

23 Threads i Different State na IV Kalisz Ambient Festiwal

23 Threads, Different State, IV Kalisz Ambient Festiwal, neofolk, industrial, illbient

23 Threads i Different State wystąpią w Polsce podczas IV Kalisz Ambient Festiwal. Będzie to pierwszy od 10 lat koncert Different State w Polsce oraz pierwszy po 20 latach milczenia koncert 23 Threads. IV Kalisz Ambient Festiwal odbędzie się 24 października 2015 roku. 23 Threads przerwał dwudziestoletnie milczenie, bo tyle dokładnie minęło czasu od nagrania ich debiutanckiego krążka "Magija". 10 utworów składających się na nowy album "Conspicuou Unobstructed Path" nagrano w Nowym Jorku, w składzie, którego trzon stanowi: Marek Marchoff (Different State), Ingrid Swen, Rafał Janus oraz zaproszeni goście.

Trio nazywa własną muzykę macabre folkiem i to określenie doskonale odzwierciedla charakter ich twórczości, podszytej elementami dark czy neofolku, a nawet krautrocka z drobnymi wtrąceniami industrialnych szumów i pulsacji. W odróżnieniu od macierzystej formacji Different State, Marchoff kładzie duży nacisk na akustyczne brzmienie instrumentów; zarzuca illbientową machinę na rzecz gitar, akustycznych źródeł dźwięku, fletów, djambe i głosu.

Historia Different State sięga roku 1992, kiedy to ekipa z Ciechanowa powołała do życia formację, aby grać muzykę na przecięciu industrialu i metalu. Początkowo tworzyli kwartet w składzie: Industry AW, M. Marchoff, Adam i Greg, z którym zagrali szereg koncertów w różnych częściach Polski. Zadebiutowali kasetą demo "Grain" i dzięki niej szybko zyskali rozgłos i uznanie w środowisku, aby później opublikować jeszcze kilka albumów w kraju (m.in. "Yield", "Knar", Cardinal Mosaic"). Po kilku latach działalności zespołu w Polsce, Marek Marchoff przeniósł się do Nowego Yorku, gdzie do dzisiaj kontynuuje Different State w różnych składach. Swoje płyty publikował głównie dla Requiem Records, OVO, Tone Industria. Od 2008 roku współpracuje z Zoharum Records, czego efektem jest blisko 6 albumów, wydanych pod tym szyldem.

Muzyka projektu to przecięcie industrialu, illbientu, dubowej motoryki i psychodelicznej melodyki. Mechaniczne dźwięki mieszają się z ezoterycznym przekazem, pełnym symboliki, magicznych odniesień, oraz narracją zaczerpniętą z osobistych doświadczeń Marka Marchoffa. Chociaż projekt jest aktywny koncertowo, występuje często w różnych częściach Stanów Zjednoczonych, to będzie to jego pierwszy od ponad 10 lat koncert w Polsce.

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły