Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Muzyka :

Wayne Shorter Quartet na koncercie w Poznaniu

5 listopada w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wystąpi jeden z najwybitniejszych jazzmanów w historii - Wayne Shorter. Muzyk wraz ze swoim kwartetem wystąpi w ramach trzeciej odsłony Poznań Jazz Fair. Poprzedni w mieście koziołków, w ramach festiwalu gościli Patricia Barber oraz Chick Corea. Niedawno ruszyła sprzedaż biletów - wejściówki w cenie od 120 do 200 zł można nabyć w CIM, Fripp, RLL oraz na stronach internetowych bilety24.pl, eventim.pl, ticketpro.pl oraz ticketonline.pl.
Urodzony 25 sierpnia, 1933 amerykański kompozytor jazzowy i saksofonista, uznawany jest za jednego z najważniejszych współczesnych muzyków jazzowych. Shorter znany jest między innymi ze swej niezwykle udanej współpracy z Milesem Davisem – saksofonista był członkiem drugiego słynnego kwintetu Milesa w latach 60. Był także współliderem legendarnej formacji Weather Report w latach 70. Wiele z jego nagrań uważanych jest dziś za kompozycje klasyczne.

Shorter rozpoczął karierę występując z Art Blakey's Jazz Messengers. W roku 1964 przystąpił do zespołu Milesa Davisa, w którym występował wspólnie z tak ważnymi muzykami jak Herbie Hancock, Ron Carter czy Sam Rivers. Wielu jazzowych krytyków uznaje, że ten skład kwintetu Davisa był najwspanialszym w historii. Shorter skomponował dla Milesa takie utwory jak „Prince of Darkness”, „ESP”, „Footprints”, „Sanctuary” czy „Nefertiti”. Shorter opuścił zespół Davisa w roku 1970. Już wcześniej wydał kilka niezwykle ciepło przyjętych albumów solowych dla wytwórni Blue Note.

Lata 1971-1985 to okres gry Shortera w zespole Weather Report założonym wspólnie z innym współpracownikiem Milesa Davisa – Joe Zawinulem.

Shorter gościnnie wystąpił także na albumach Steely Dan, Joni Mitchell, kontynuował również współpracę z Herbiem Hancockiem – wspólnie nagrali tribute album poświęcony Milesowi Davisowi. Saksofonista pojawił się też w obsadzie doskonałego filmu Bernarda Taverniera „Round Midnight” poświęconego jazzowej scenie lat 50.

Kwartet z którym Shorter występuje aktualnie został założony w roku 2000. Ukazały się dotąd dwa albumy - "Footprints Live!" (2002) oraz "Beyond The Sound Barrier" (2005), kóre dokumentują koncerty grupy w składzie Shorter (saksofon), Danilo Perez (klawisze), John Patitucci (kontrabas) oraz Brian Blade (perkusja). Jako Wayne Shorter Quartet grupa nagrała także studyjny album "Alegria" (2003), kóry podobnie jak "Beyond The Sound Barrier", został nagrodzony Grammy za najlepszy jazzowy album roku.
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły