Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Muzyka :

Wave Gotik Treffen

Tegoroczny festiwal Wave Gothic Treffen będzie trwał jak zwykle 4 dni, a zapowiadany jest na 25-28 maja. Póki co swoją obecność potwierdziły między innymi takie gwiazdy jak: Angels & Agony, The Last Days Of Jesus, Crematory, Qntal, Front 242 czy Moonspell. Organizatorzy zapowiedzieli, że w tym roku wystąpi około 170 zespołów (tak jak w 2006 roku). Wave Gotik Treffen to w końcu największy gotycki festiwal na świecie.
Pierwsza impreza spod znaku WGT odbyła się w Poczdamie w noc Valpurgii w 1987 roku. Festiwal ten odbywał się jednak na ziemiach NRDowskich i bacznie przyglądała mu się pilnująca porządku władza. Wówczas festiwal widziało niewiele więcej niż około 150 osób. Od roku 1992 Wave Gotik Treffen odbywa sie w Lipsku w klubie Eiskeller. Tego też roku festiwal odwiedziło około 1500 gości. Rok później liczba ta urosła do dwóch tysięcy. Rokrocznie impreza rozrastała się pochłaniając coraz to większy obszar, nakład finansowy i skupiając coraz to większe rzesze uczestników. Zwiększała się też stopniowo liczba zespołów występujących na festiwalu. Organizatorzy nie spodziewali się aż takiego zainteresowania imprezą, co doprowadziło w 2000 roku do wielkiego krachu finansowego. Tego roku w Lipsku zjawiło się około 27 tysięcy fanów, a także 300 zespołów z całego świata. Niestety budżet WTG nie wytrzymał i impreza została odwołana. Tylko kilka kapel zgodziło się wystąpić charytatywnie. Lipsk opustoszał, aż do następnego roku... Przygotowani na wszelką ewentualność organizatorzy byli juz w stanie pomieścić przybyłe 21 tysięcy fanów.

Wave Gotik Treffen to impreza, na której usłyszymy wszystko z pogranicza czarnej sceny i gotyku. Od gothic rock, przez EBM, dark wave, noise, przez neofolk, neoclassical, aż po medieval czy death rock. Co roku, na cztery dni Lipsk zamienia się w "gotycką fortecę". Uczestnicy oprócz możliwości wynajmowania kwater czy apartamentów w hotelach mają możliwość nocowania na bardzo popularnym campingu, gdzie dzieją się momentami sceny iście dantejskie. Oczywiście, aby dostać się na camping należy miec specjalną kartę "Obsorge".

WGT jest wyjątkowym wydarzeniem. Nie tylko dlatego, że chodzi w nim o spotkanie się ludzi "z klimatu" z całego świata, ale dlatego, że jest to jakiś punkt integracyjny, miejsce wybitnie kulturotwórcze. Tutaj przecinają się szlaki gotyku, subkultury wszak niezwykle róznorodnej. Ulice przemierzają pięknie umalowane gotki w klasycznych, barokowych wręcz sukniach, towarzyszą im eklektyczni chłopcy o bladych twarzach, a nawet wyciągnięta rodem ze średniowiecza szlachta, z drugiej strony nadciąga grupka Cybergotów, rażąca różnorodnością barw i świecidełek, a przed Tobą kołysze się spokojnie niziutka azjatka - gothic lolita. Wieczorami na miasto wychodzą odziane w lateksy gothic slut. Wyuzdane do granic możliwości, kipiące perwersją grupy - to zwolennicy estetyki BDSM i Fetish. W Lipsku znajdziesz także sporą grupę wyznawców neo/militar folku, najpewniej przy piwie w jakiejś knajpce. Do dodatkowych atrakcji festiwalu należy także kino (i liczne pokazy filmowe, a także wizualizacje) i sporo różnorodnych stoisk (m. in. stoisko X-tra-X, księgarnie z romantyczną literaturą czy stoiska z płytami i gotyckie gadżety). Cały kompleks znajduje się na przestrzeni olbrzymiego parku. Po koncertach odbywają się afterparty w Lipskich klubach. Dla uczestników festiwalu otwarte są także tematyczne galerie i muzeum.

Ze względów bezpieczeństwa należy zapoznać się z bardzo szczegółowym regulaminem imprezy. Panuje absolutny zakaz przynoszenia wszelkiej maści butelek (szkła), puszek na teren festiwalu. Wyjątek stanowi jedynie camping, tutaj panują szczególne zasady, z którymi polecam się zapoznać wraz z zakupem "Obsorge". Ponadto zabrania się wnoszenia profesjonalnego sprzętu nagrywającego (aparaty, kamery, dyktafony etc), dozwolone są jedynie aparaty kieszonkowe służące do robienia prywatnych zdjęć (ale nie koncertów). Cała impreza jest bardzo dobrze chroniona i zabezpieczona.
Komentarze
Semjan : a mogę zamówić frytki?...... 8)
Black_Devil : A wstęp jest wolny czy sie placi za nie? :roll:
amorphous : 9 maja 2008 ;-)
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły