Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Literatura :

Ursula K. Le Guin - Planeta wygnania

„Planeta wygnania” jest kolejnym mistrzowskim kawałkiem literatury na pograniczu fantasy i science fiction w wykonaniu Ursuli Le Guin. Jak zwykle autorka roztacza historię swoich wyimaginowanych światów, kultur, ras i animozji pomiędzy nimi w doskonałym stylu. Umiejętności tworzenia ludzkich charakterów przez Le Guin powodują, iż prowadzi ona w rankingu science fiction o tematyce społecznej.

 

Historia rozgrywa się na Werel, trzeciej planecie systemu Draconis Gamma. Planeta ma okres obiegu 60 ziemskich lat, tylko 15 lat lata i odpowiednio długą zimę. Główni bohaterowie należą do jednej z dwóch naczelnych grup: Wold i jego córka Rolery zwani „Tevaranami” lub „Hilfami”, są plemieniem humanoidalnych istot rdzennych na tej planecie. Jakob Agat jest młodym człowiekiem z kurczącej się kolonii ludzi z Ziemi zwanych „Farbornami”, od 600 lat skutecznie uwięzionymi na planecie Werel. Mimo że obie populacje mają wspólne dziedzictwo genetyczne pochodzące z Hain, różnica między nimi jest na tyle istotna, aby zapobiec krzyżowaniu się obu ras. Tak przynajmniej na początku wydawało się obu ludom. Stosunki między dwoma grupami są od dawna napięte i charakteryzują się tylko ograniczoną interakcją. Jednak zbliżający się okres zimy i związane z nim niebezpieczeństwo nadciągnięcia maruderów, doprowadza do wizyty Rolery w kolonii i staje się znakiem nadchodzących zmian.

"Planeta wygnania" to jedna z nielicznych powieści trylogii Hain Ursuli K. Le Guin, w których wątek fabularny jest ściśle w związku przyczynowo - skutkowym z innymi częściami powieści. Potomkowie obu ras uratują Ziemian przed inwazją Singa w „Mieście złudzeń”.  Podobnie jak inne książki serii Haińskiej, można ją czytać w całkowicie dowolnej kolejności, niezależnie od innych tomów, a sama „Planeta wygania” jest tak samo dobra, jak inne części, by rozpocząć od niej zapoznawanie się z cyklem. Podobnie jak „Świat Rocannona” książka została opublikowana w 1966 roku, jednak prawie zupełnie zrywa z elementami tzw. „heroic fantasy”. Pomimo, iż można nią zaczynać cyk,l z pewnością nie jest to zalecana książka dla osób, które dopiero chcą się zapoznać z twórczością autorki w ogóle . Dla fanów to jednak lektura obowiązkowa.

Komentarze
amorphous : Jest też zbiór opowiadań osadzonych w Earthsea, luźno powiązany...
amorphous : Też bardzo lubię Ziemiomorze. Czytałem calą trylogię kilka razy do t...
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły