Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Muzyka :

Uriah Heep dwa polskie koncerty na 40'lecie

Nie lada gratka czeka na fanów brytyjskiej legendy rocka, ponieważ formacja Uriah Heep będzie obchodzić w 2011 roku swoje 40'te urodziny. Z tej okazji muzycy postanowili wyruszyć w trasę koncertową i świętować tę okrągłą rocznicę wraz ze swoimi fanami. W naszym kraju Uriah Heep wystąpi aż dwa razy: 23 maja we wrocławskim klubie Eter a 25 maja w katowickim Mega Klubie. Trasa koncertowa rozpocznie się występem 1 kwietnia 2011 w Brisbane w Australi. Uriah Heep wystąpi w składzie: Bernie Shaw – wokal, Mick Box – gitara,  Phil Lanzon – klawisze, Trevor Bolder – gitara basowa, Russell Gilbrook – perkusja.
Uriah Heep na muzycznym rynku działa od 1969 roku, a swoją nazwę zaczerpnęła z powieści Karola Dickensa „David Copperfield”. Żartobliwie określani bywają mianem „Beach Boysów heavy metalu”, a wpływ na to ma ich wyrazisty styl, charakteryzujący się sporą dawką melodii okraszoną harmoniami wokalnymi, zawierającą elementy zarówno hard rocka, heavy metalu, jak i progresywnego rocka, jazzu a nawet country. Formacja uznawana jest także za jednego z prekursorów progresywnego metalu. Mając w dyskografii takie albumy, jak  "Demons & Wizards" (1972),  "Abominog" (1982) czy "Future Echoes Of The Past" (2001), nie dziwi fakt, że do tej pory sprzedali ponad 30 milionów płyt na całym świecie. W trakcie swojej kariery zespół regularnie koncertował. Wystąpił w ponad 40 krajach przed milionami wiernych fanów, w tym jako gwiazda wieczoru podczas takich festiwali jak Reading czy prestiżowy Sweden Rock Festival. W 1987 roku był pierwszym istotnym zespołem rock, który zagrał w byłej-ZSRR, grając dla 185.000 osób.
 
Grupa zadebiutowała w 1970 roku za sprawą krążka „Very ‘eavy…Very ‘umble”, a już w kolejnym roku ukazał się album „Salisbury”. Na obu płytach zespół wyraźnie podążał w kierunku progresywnego rocka, m.in. zamieszczając na „Salisbury” 16 minutową kompozycję nagraną przy udziale orkiestry. W tym samym roku ukazuje się również płyta „Look At Yourself” z singlem „July Morning”. W 1976 roku następuje zmiana na stanowisku wokalisty. Davida Byrona zastępuje John Lawton, co w efekcie przynosi również zmianę w stylistyce grupy, która obiera bardziej hard rockowy kierunek. Cztery lata później następują kolejne przetasowania w składzie, Lawton zastąpiony zostaje przez Johna Slomana, który jednak nie zostaje dobrze przyjęty przez fanów. Z zespołu odchodzi również wieloletni klawiszowiec, Ken Hensley. Obowiązki lidera spoczywają na gitarzyście formacji, Micku Boxie, który do grupy zaprasza nowego wokalistę, Pete’a Goalby’ego. Dwa kolejne albumy z początku lat osiemdziesiątych, „Abominog” oraz „Head First” sprawiają, że formacja powraca do łask fanów i zyskuje nowe rzesze młodszych zwolenników. Ostatni album mistrzów, „Wake The Sleeper”, roku ukazał się w czerwcu 2008 i był równocześnie dwudziestym pierwszym studyjny krążek w dorobku formacji. Najnowsze wydawnictwo zespołu, składanka „Celebration” ukazała się w 2009 roku. Uriah Heep cieszy się wręcz kultowym uznaniem fanów na Starym Kontynencie, a takie kompozycje jak np. „Easy Livin’”, „Sweet Lorraine” czy „Stealin’” na trwałe zapisały się już w kanonie lektur obowiązkowych każdego zwolennika hard rockowych brzmień.

Przypomnijmy, że formacja w naszym kraju gościła już sześciokrotnie – w latach 1989, 1992, 2006, 2007 i 2008 – i za każdym razem spotykała się z entuzjastycznym przyjęciem fanów. Tym razem zapewne nie będzie inaczej zwłaszcza w związku z celebracją okrągłej rocznicy istnienia zespołu. Podczas jubileuszowych występów na pewno nie zabraknie największych hitów zespołu na czele z “Easy Livin’”, “Free Me”, Hold Your Head Up”, “Look At Yourself” czy “Lady In Black”. Tych koncertów nie można przegapić!


23.05.2011 – Wrocław, Klub Eter
25.05.2011 – Katowice, Mega Club

Ceny biletów:
Wrocław - 100 zł / 110 zł (w dniu koncertu)
Katowice - 90 zł / 100 zł (w dniu koncertu)

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły