Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Twilight Opera - Shadows Embrace The Dark

Twilight Opera, Shadows Embrace The Night, Cacophonous Records, Mystic Production, black metal, death metal, Cradle Of Filth

Twilight Opera to fiński zespół powstały w mieście Vantaa, niedaleko Helsinek. Zadebiutowali w 1997 roku płytą „Shadows Embrace The Night”, która została wydana przez angielską Cacophonous Records, a w roku następnym o wersję kasetową zatroszczył się Mystic Production. Okładka prezentuje sie mało zachęcająco, ale na szczęście w srodku jest już znacznie lepiej.

Muzyka Twilight Opera to melodyjny black metal, ale z przewagą głęboko growlującego deathowego wokalu. Z operą niewiele to ma wspólnego, choć trzeba przyznać, że duża eksploatacja klawiszy nadaje podniosłości i plastyczności dźwiękom, które układają się w bajkowe i mroczne obrazy. Wszystko sprawia wrażenie jakby działo się w nocy przy światłach pochodni. Efekt ten osiągany jest również przez wokale skrzeczące, atmosferyczne deklamacje, śpiew kobiecy, a także dużo burzliwości i zmienności w samych utworach. Czasem, jak w dwóch częściach „Darkness Is Thy Kingdom”, budowa kawałków przypomina Cradle Of Filth, czyli jest dużo następujących po sobie odsłon wokalnych oraz melodyjnych i nasączonych klawiszami scenerii. Do tego „Queen Of The Night”, za sprawą refrenu, jest najbardziej rzucającym się w ucho numerem na płycie.

Muzycznie Twilight Opera daje radę. Ich piosenki się kleją, są płynne, mają spójność. Ich tło jest ciekawe, wciąż coś się dzieje i można powiedzieć, że jest na bogato. O melodyjność dbają nie tylko gitary wraz z klawiszami, ale również wokalista, który potrafi śpiewać nawet nisko growlując. Mniej przekonany jestem do wokalistki, ale sam fakt, że jest tego dużo, że często się zmienia, a jednocześnie się spaja i do siebie pasuje, powoduje, że utwory zaskakują i się podobają. Może nie ma tu hitów, ale do posłuchania na pewno się nadaje.

Tracklista:

1. Crown Of Thorns
2. Blessed To Forget
3. The Moon Is Your Lover (Darkness Is Thy Kingdom Pt.I)
4. Queen Of The Night (Darkness Is Thy Kingdom Pt.II)
5. Shadowdancer
6. Opera666: The Whore
7. Wasted
8. Storms Of Silence

Wycdawca: Cacophonous Records (1997)

Ocena szkolna: 4

Komentarze
zsamot : Kupiłem sobie ostatnio promo tej płytki, na fali sentymentu składaków z...
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły