Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Literatura :

Tomasz Kołodziejczak - Czerwona Mgła

fantastyka, Fabryka Słów, potwory, Tomasz Kołodziejczak, literatura, Czerwona Mgła, Wydawnictwo Fabryka Słów

23 Listopada 2012 roku nakładem Fabryki Słów ukazał się zbiór opowiadań autorstwa Tomasza Kołodziejczaka pod tytułem „Czerwona Mgła”. Jest to już druga po „Czarnym Horyzoncie” książka opisująca dzielną walkę ludzkości i Elfów z najeźdźcami z innego świata. „Czerwona Mgła” to zbiór czterech opowiadań, które prócz ostatniego mogą spokojnie uchodzić za mini opowieści. Wszystkie opowiadania w tym tomie zostały wydane już wcześniej, lecz dopiero tutaj zebrano je do kupy.

"Zło dobrem zwyciężaj .

Ciężko uzbrojonym

i mocno opancerzonym...”

Akcja wszystkich opowiadań zawartych w tomie dzieje się w świecie, który został nagle zaatakowany i niemal w całości podbity przez tajemniczą rasę Balgorógw i ich sług, którzy przybyli na ziemię przez tajemnicze portale. Praktycznie całkowitej zagładzie uległa Kanada i znaczna część zachodniej Europy. Jednym z ostatnich bastionów ludzkości została Polska, której niespodziewanie z pomocą przychodzą Elfy. Podobnie jak Balrogi pochodzą z innego świata, lecz okazuje się, że one także toczą z nimi wojnę, ale ich walka toczy się na wielu planetach, które zostały zainfekowane przez hordę. Uszaści bardzo szybko asymilują się z Polskimi warunkami przyjmując Katolicyzm i wspierając ludzkość z wielkim poświęceniem. W „Czarnym Horyzoncie” akcja działa się głównie na zachodnich terenach Królestwa Polskiego, lecz w „Czerwonej Mgle” akcja przenosi się również na kresy wschodnie, gdzie zamiast stworów z nazwy i wyglądu przypominających niektóre kreacje Tolkiena, panuje mgła, która zatruwa ludzi, którzy się z nią zetkną.

„Walczymy ze złem elementarnym. Za pomocą technologii i czarów.

Karabinem maszynowym i mieczem. Bombami i modlitwą...”

Bardzo ciekawym elementem tego świata są technologia i technika, za pomocą których ludzie razem z Elfami bronią się przeciwko potworom. Na równi z takimi rzeczami jak opancerzone pojazdy, karabiny maszynowe czy broń palna krótka używa się tu magii, za pomocą której obie rasy mogą wzmacniać swój sprzęt jak i fizyczne możliwości. Elfy nauczyły ludzi także potężnej magii, za pomocą której łatwiej można się bronić podczas bezpośredniej walki i pomagać sobie w życiu codziennym. Sporą rolę odgrywają tutaj rytuały, których spora część ma charakter religijny.

Główną postacią wszystkich opowiadań w poprzednim zbiorze był geograf Kajetan Kłobudzki współpracujący z Hetmanem Polski. Jego zadanie polega głównie na badaniu najeźdźców i wszystkiego co z nimi związane. Robi to zapuszczając się w nieprzyjazne tereny całkowicie opanowane przez stwory, a także w Polsce wspierając wojsko w bezpośredniej walce.Wszystkie opowiadania zawarte w tym tomiku to moim zdaniem kawał świetnego pisarstwa. Mamy tu rozbudowane opisy używanej przez obie strony magii i techniki. To samo tyczy się otaczającego wszystkich świata. Autor jest co prawda momentami oszczędny przy opisie przyrody, lecz i to robi dość ciekawie.

Nie twierdzę, że opowiadania są w niespotykany sposób zaskakujące, ponieważ większość zdarzeń można było przewidzieć, lecz mimo to zdarzały się momenty, które jasno pokazywały, że autor zbioru to człowiek o ciekawej wyobraźni, dzięki której może stworzyć coś intrygującego.

Podsumowując, ze spokojnym sumieniem mogę polecić tę książkę każdemu, kto szuka ciekawej lektury z gatunku Fantasy, jak i osobie niespecjalnie zainteresowanej tym klimatem. „Czerwona Mgła” jest typowym przykładem Polskiego Fantasy, które swą oryginalnością na swój specyficzny sposób wybija się ponad większość zachodnich bestsellerów.

Wydawca: Fabryka Słów (2012)

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły