Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Thy Disease - Transhumanism

Costumes Of Technocracy, Thy Disease, Marcin Parandyk, Vane, Transhumanism, Creative Music Records

Mimo, że od „Costumes Of Technocracy” minęło już pięć lat, Thy Disease udało się utrzymać większość składu, który ją nagrywał, do kolejnej płyty przystępując tylko z nowym wokalistą, którym został Marcin Parandyk z zespołu Vane. „Transhumanism” ukazał się nakładem nowej wytwórni Creative Music Records i jest to już siódmy album Thy Disease.

I jak zwykle bardzo elektroniczny. Aranżacje komputerowe są esencją tej muzyki i jej głęboko ukrytym rdzeniem. Tu wszystko plącze się w syntetycznych, elektronowych zwojach, zamkniętych w macierze, matryce i zabójcze procesory. Przez cały czas trwa elektroniczne wysysanie mózgu i zamienianie go na liczby, równania, związki i zależności. Już same tytuły takie jak „Aluminium Cities”, „Infrasonic Noises” czy „Digitized Mind” nie pozostawiają wątpliwości w jakim świecie się znajdujemy i jakie rządzą w nim korelacje. Cała ta trójwymiarowa przestrzeń jest bardzo ruchliwa, pogmatwana. Wikła się w skomplikowanych permutacjach, urywanych riffach, technicznych łamańcach. Na całej płycie nie ma nawet chwili melodii, ten system w ogóle nie zna czegoś takiego. Zdigitalizowany umysł przeszedł mutację i nie jest w stanie funkcjonować bez komputerowego sterowania, a jego ruchy są elektryczne, ale bardzo dokładne i precyzyjne.

Wokal wpasowuje się w to wszystko i w miarę możliwości stara się przebrnąć przez ten gąszcz dźwięków. W „Aluminium Cities” i szczególnie w „There’s No You” próbuje nawet trochę podśpiewywać, jest płynność refrenu w „Infrasonic Noises”, ale tak jak przy każdej płycie Thy Disease mam wrażenie, że trochę brakuje tu takich kawałków, które by bardziej mogły zostać w głowie i podciągnąć cały album do góry. Pozostaje więc wkręcać się w kolejne perturbacje, turbulencje, nanometrowe skale i cząsteczkowe zawirowania. W tym są naprawdę dobrzy.

Tracklista:

01. Inhuman Form
02. Drone Soul
03. Aluminium Cities
04. Bloody Treatment
05. Deliverance
06. There's No You
07. Infrasonic Noises
08. Convergence
09. Digitized Mind
10. Extinction By Contract

Wydawca: Creative Music Records (2019)

Ocena szkolna: 4

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły