Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Imprezy :

Therapy? na dwóch koncertach w Polsce

Na dwa koncerty w Polsce przyjadą w listopadzie Irlandczycy z Therapy? Występy będą częścią trasy promocyjnej albumu "Crooked Timber" wydanego w marcu bieżącego roku. Chłopcy z Therapy? wystąpią najpierw 24 listopada na deskach krakowskiego klubu Loch Ness, dzień później zagrają w warszawskiej Proximie. Bilety na oba koncerty dostępne są w cenie 50 zł w przedsprzedaży oraz 60 w dniu koncertu. Organizatorem koncertów jest agencja Go Ahead. DarkPlanet.pl objęło wydarzenia patronatem.
Therapy? to pochodzący z Irlandii Północnej zespół rockowy. Założony został w 1989 roku przez gitarzystę Andy'ego J. Cairnsa i perkusistę Fyfe'a Ewinga. Nieco później do zespołu dołącza basista Michael McKeegan. Muzykę Therapy? można zaklasyfikować do nurtu alternatywnego rocka, słyszalne są w niej elementy nurtów takich jak punk rock czy metal.

Debiutem Therapy? był wydany nakładem własnym w 1990 roku singiel "Meat Abstract". W rok później zespół związuje się z londyńską niezależną wytwórnią Wiija w barwach której wydaje album "Babyteeth" and "Pleasure Death". Kolejny longplay czyli "Nurse" ukazał się w 1993 roku, pod szyldem A&M Records.

Na tym etapie, w czasie eksplozji popularności grunge'u prasa muzyczna stara się zaklasyfikować także do tego gatunku Therapy? co wywołałó oburzenie tak w kręgach fanów zespołu, jak i u samych twórców. Jak stwierdził później w jednym z wywiadów Cairns próby te zaowocowały mocnym jego postanowieniem udowodnienia, że zespołu z całą stanowczością do grunge'u się jednak nie zalicza.

W roku 1994 ukazał się album "Troublegum, który był nominanowany między innymi do prestiżowej Mercury Prize. W 1995 ukazał się "Infernal Love", a rok później z zespołu odchodzi Fyfe Ewing, tłumacząc się stresem spowodowanym nieustannym przebywaniem w trasie. Nieoficjalne źródła donoszą, że wynika to jednak z konfliktu na linii Fyfe-Andy oraz ich pomysłów na tworzenie muzyki.
Miejsce Ewinga zajmuje Graham Hopkins. Do zespołu dołącza także wiolonczelista Martin McCarrick, i w tym składzie Therapy? nagrywa "Shameless", po wydaniu którego zespół opuszcza Graham Hopkins. Zastępuje go Neil Cooper, który już wcześniej współpracował z zespołem podczas nagrywania "Infernal Love".

W 2003 roku ukazuje się "High Anxiety". W marcu 2004 z zespołu odchodzi McCarrick. Zespół w trzyosobowym, nowym składzie nagrywa "One Cure Fits All" (2006). Kolejnym w dorobkku zespołu wydawnictwem jest płyta "Music Through A Cheap Transistor" wydana 30 sierpnia 2007 roku, a będąca kompilacją zagranych dla BBC sesji.

Album "Crooked Timber", który będzie promowany na polskich występach ukazał się 23 marca bieżącego roku. Jest uważany za powrót formacji do formy z początku lat 90-ych, kiedy Therapy? święciło swoje największe sukcesy.
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły