Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Tarja Turunen

Tarja Turunen (pełne imię i nazwisko Tarja Soile Susanna Turunen-Cabuli) urodziła się 17 sierpnia 1977 roku w Kitee, w Finlandii. Była wokalistka fińskiego zespołu metalowego Nightwish.
Tarja, dysponująca sopranem lirycznym, który sięga nawet do 3 oktaw, rozpoczęła muzyczną edukację w wieku 6 lat. Poza nauką śpiewu brała też lekcje gry na pianinie i na flecie. W wieku 18 lat rozpoczęła studia na kierunku śpiewu klasycznego w Sibellius Academy w Kuopio. W tym samym czasie, za namową szkolnego kolegi Tuomasa Holopainena została wokalistką w zespole "Nightwish". Mimo rosnącej popularności zespołu, który zyskał uznanie dzięki wydanemu w 1998 albumowi Oceanborn kontynuowała studia, a także występowała jako solistka w operach i baletach, takich jak Evankeliumi. Tarja studiowała w Akademii Muzycznej w Karlsruhe w Niemczech.

Od stycznia 2003 roku jest mężatką. Jej mężem jest Argentyńczyk Marcelo Cabuli, którego poznała podczas nagrywania albumu "Beto Vázquez Infinity". Również w 2003 roku zmarła jej matka, Marjatta Turunen. Rok 2004 to dla wokalistki prace wraz z zespołem Nightwish nad albumem "Once", a także początek kariery solowej wraz z wydaniem singla "Yhden Enkelin Unelma".

23 października 2005 na oficjalnej stronie zespołu Nightwish został opublikowany list, napisany przez lidera grupy Tuomasa Holopainena, a podpisany przez wszystkich jej członków, skierowany do Tarji, w którym krytykują oni jej zachowanie w stosunku do nich w ostatnich miesiącach, narzekają na jej mało uczuciowe, materialistyczne podejście do działalności zespołu i oznajmiają o zerwaniu współpracy z dotychczasową wokalistką.

Wydała świąteczną płytę w 2006 roku, która to płyta sięgnęła w Finlandii po platynę. Nosi nazwę "Henkäys Ikuisuudesta". Singiel promujący album to "You Would Have Loved This". Tarja udzielała się również w telewizji. Wystąpiła w programie poświęconym środkom transportu i w fińskim Idolu. 3 maja odbył się Międzynarodowy Targ Książek, gdzie Tarja rozdawała autografy w całej Skandynawii w księgarniach. 11 czerwca otworzyła swój oficjalny blog, na którym pisze o swoich poczynaniach w nagrywaniu nowej płyty, My Winter Storm. Będzie to pierwszy solowy album, który wyda w tym roku 9 listopada, a pierwszy singiel promujący będzie nosił nazwę "I Walk Alone" i zostanie wydany 26 października 2007 roku. Poza tym Tarja podpisała kontrakt z wytwórnią płyt Universal Music. Na podstawie piosenki "I Walk Alone" powstały dwie wersje teledysku: single version i artist version (tak samo jak z dwoma wersjami singlu).

12 maja w trakcie trasy koncertowej Storm In Europe wystąpiła w warszawskiej Stodole. Poza jej piosenkami jak np. "Die Alive", "Calling Grace" czy "My Little Phoenix", w repertuarze znalazły się utwory z czasów jej współpracy z zespołem Nightwish: "Passion And The Opera", "Phantom Of The Opera", "Nemo" oraz "Wishmaster".

Dyskografia (z zespołem Nightwish):

01. First Demo (1996)
02. Angels Fall First (1997)
03. Oceanborn (1998)
04. Wishmaster (2000)
05. Over The Hills And Far Away (EP) (2001)
06. Century Child (2002)
07. Once (2004)

Dyskografia (solo):

01. Henkäys Ikuisuudesta (2006)
02. My Winter Storm (2007)
03. The Seer (EP) (2008)

Oficjalna strona internetowa: www.tarjaturunen.com
MySpace: www.myspace.com/tarjaturunen
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły