Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Suspiria - Drama

Suspiria, gothic, darkwave, Matthew Lucian, Mark Tansley, Drama

Suspiria to gotycko darkwave’owy zespół działający w Anglii w latach dziewięćdziesiątych. Tworzyli go Matthew Lucian jako wokalista i Mark Tansley na gitarze i wszelkim oprogramowaniu. Wydali trzy studyjne albumy, a pochodzący z 1997 roku „Drama” jest drugim z nich.

Muzyka Suspiria oparta jest na dźwiękach elektronicznych i to one stanowią podstawę budowy utworów, gitarze zostawiając marginalne znaczenie. Są jak takie pochylone tunele z lodem, w których opadamy spokojnie i jednostajnie w dół. Jest ciemno, jest mrocznie, a wszystko odbywa się w bladoniebieskiej poświacie. Każdy kolejny tunel brzmi podobnie i utrzymuje ten sam ponury klimat, a wydarzenia dziejące się w tle kręcą się wokół spójnych schematów, czasem narastając i lśniąc większym blaskiem, jak na przykład w intensywniejszym muzycznie „The Frozen Ones”.

Jednak głównym wyznacznikiem wyrazistości piosenek jest wokal. Jest w nim dużo nostalgicznej teatralności. Kwestie są artykułowane podniośle, jakby były jakimś bardzo ważnym manifestem, a jednocześnie są hipnotyzująco stateczne, trzymające w takim rozlazłym letargu. Pojawiające się uniesienia, jak w „(Now, We See) The Swine” czy „All In Pieces” robią wrażenie efektownością i wręcz patetyczną górnolotnością. Jest w tym coś urzekającego.

Cała płyta trzyma pewien określony poziom oraz kierunek i ma swoje przebłyski. Potrafi zamglić w głowie i przytrzymać w bezładzie i stagnacji podczas słuchania. Emocje są w tym raczej tępe i mało jaskrawe, ale w zależności od nastroju może to być też atutem. Materiał do spokojnego posłuchania.

Tracklista:

01. Dispassion
02. (Now, We See) The Swine
03. Suitable
04. Awfully Sinister
05. The Far Heavens
06. All In Pieces
07. Glitter
08. The Frozen Ones
09. Olympian (In Ivory)
10. Exclusive
11. Treacher Song

Wydawca: Nightbreed Recordings (1997)

Ocena szkolna: 4

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły