Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Recenzje :

Summoning - Let Mortal Heroes Sing Your Fame

Let Mortal Heroes Sing Your Fame, Summoning

„Let Mortal Heroes Sing Your Fame” to piąta podróż Summoning w baśniowe krainy. Już sam obraz angielskiego malarza Marka Harrisona robi wrażenie i w piękny sposób wprowadza w atmosferę płyty. Oto z lotu smoka obserwujemy rozciągające się poniżej pola, łąki oraz lasy, by zaraz osiąść wśród nich i spędzić tam następną godzinę.

Muzyka Summoning po prostu płynie. Jak spokojna, ale mająca swoje wiry i wartkie prądy rzeka, jak wiatr hulający w przestworzach, jak opowieść snuta przez starca. Rozbrzmiewa wśród zielonych krajobrazów i niesie się swoją bezkresną pieśnią. Wszystko to jest bardzo pochłaniające, hipnotyzujące. W te dźwięki można się wtopić, zupełnie zatracić i przenieść daleko, daleko, do miejsc, które istnieją tylko w wyobraźni.

Podstawą budowy utworów są klawiszowe pejzaże. Samymi tłami, barwami i wypełnieniami Summoning maluje zaczarowany świat, który przesuwa się przed oczami malowniczo, dostojnie i nieśpiesznie. Wszystko to jest niesamowicie epickie i patetyczne, ale także rytmiczne. Miarowe i marszowe bębny nadają temu jeszcze większego majestatu. Bębny niestety komputerowe, ale w tym świecie akurat ma to mniejsze znaczenie. I dopiero na to nałożone są gitary. Szumiące i wycofane, nadające odpowiednich podkreśleń, dokładające mocy tam, gdzie trzeba. Wtopione w scenerię i spojone z nią. Wszystko tu jest jednością, jedną plastyczną bryłą.

Tak samo wokale docierają jakby z daleka. Skrzeczące, szepczące, deklamujące, a w „Farewell" nawet chóralne. Niosą się jakby z wiatrem i przędą swoje opowieści. O królach, o górach, o wielkich bitwach. Słucha się tego z zapartym tchem, bez świadomości upływającego czasu. Ktoś może powiedzieć, że na dłuższą metę jest to monotonne. Owszem, może i jest, ale co z tego. Jest to sztuka tak piękna, tak krystaliczna i tak wyjątkowa, że można w niej trwać bez końca.

Tracklista:

1. A New Power Is Rising
2. South Away
3. In Hollow Halls Beneath The Fells
4. Our Foes Shall Fall
5. The Mountain King's Return
6. Runes Of Power
7. Ashen Cold
8. Farewell

Wydawca: Napalm Records (2001)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły