Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Recenzje :

Stream City - Hoax

Stream City, rock, folk metal, Hoax, System OF A Down, folk

Duże wrażenie robi zespół Stream City swoim oszustwem. Oryginalny rockowo-folk metalowy skład z Kopenhagi wyprodukował muzykę energiczną i pełną niespodzianek. Gatunki i style mieszają się tu tworząc kalejdoskop wrażeń, ale wszystko spina klamra pewnej ludowej żywiołowości układając się w album spójny, nowatorski i bardzo interesujący.

Zdecydowanie Stream City ma swój styl, ale często przypomina mi on System Of A Down. Same, przepełnione zwrotami i kontrastami, konstrukcje fragmentów utworów kojarzą się z tym zespołem, ale również specyficzna melodyjność i przede wszystkim wokal. Nie ma jednak obaw o żadne naśladownictwo. Stream City ma swoją koncepcję muzyczną i własne pomysły. Jak już wspomniałem dużo tu folkowych aranżacji budowanych nie tylko przez klawisze, skrzypce i gitarę akustyczną, ale w dużym stopniu również przez śpiew solowy i chórki. Wokal jest wielkim plusem tej płyty. W przeważającej części czysty i melodyjny, wyciąga płynne partie, a sporadycznie potrafi i groźnie zaryczeć. Świetnie splata się ze skrzypcami jak na przykład w „Sea Of Lies” i tworzy siłę przewodnią tych pieśni. Tak myślę, że to właśnie wokal i skrzypce są tu najmocniejszymi punktami.

Same instrumenty również dbają o odpowiedni klimat i pozwalają właściwie przez cały czas utrzymać pozytywny nastrój. Zdarzają się wzmocnienia, ale ogólnie nie jest to zbyt ciężka muzyka, tylko taka skoczna, że słysząc ją człowiek od razu zaczyna podrygiwać i wreszcie, co chyba najważniejsze, jest bardzo przebojowa. „Hoax” to płyta wypełniona hitami i po kilkukrotnym przesłuchaniu można już polubić właściwie wszystkie kawałki z osobna, rozpoznając je i oczekując na ich najbardziej charakterystyczne fragmenty.

Taki żwawy folk metal to nie jest wprawdzie żadna nowość, ale biorąc pod uwagę te łamańce gitarowe, które w dodatku zachowują melodykę i są porywające, jest w tym zespole coś niespotykanego. Płyta jest świeżutka i podejrzewam, że w Polsce w ogóle nieznana, a na pewno powinna.

 

Tracklista:

01. Dystopia
02. Poltergeist
03. The Hoax
04. Epoch Of Revolution
05. Witch Hunt
06. Hail The Machine
07. Sea Of Lies
08. Dying Suns
09. Manipulator
10. I, The Watcher Of Earth
11. Prelude To An Earth
12. Clock Of Immortality

Wydawca: Prime Collective (2015)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły